Drewniana poręcz jak nowa


Drewniane balustrady i poręcze w domu dodają wnętrzom elegancji, przykuwają wzrok i … asekurują. Aby spełniały swoją funkcję należy o nie dbać: pielęgnować, konserwować, a w wyjątkowych przypadkach przeprowadzić prace renowacyjne. Przedstawiamy jak krok po kroku odrestaurować balustrady z naturalnego surowca.

Dzieło sztuki

Balustrady i poręcze są istotnymi elementami wykończenia schodów, podestów i balkonów. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane konstrukcje z drewna potrafią być nietuzinkową ozdobą i wyjątkową wizytówką domu. – Drewniane poręcze i pochwyty mają tę przewagę nad np. rozwiązaniami ze stali, że są ciepłe w dotyku. Ponadto są wytrzymałe, oryginalne i budzą zachwyt. Na uznanie zasługują nie tylko nowoczesne rozwiązania, lecz też konstrukcje wykonane przez dawnych rzemieślników z rzeźbionymi elementami – tłumaczy Agata Lepkowska, Brand Manager marki Drewnochron, PPG Deco Polska. Aby wspomniane rozwiązania cieszyły oko i służyły przez wiele lat należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Fragmenty konstrukcji lub całe balustrady nadszarpnięte zębem czasu należy odrestaurować.

Krok 1: wybór środka

Środek do odnowienia wyglądu balustrady powinien mieć właściwości ochronne i szczególne właściwości dekoracyjne. – Do odnowienia poręczy i balustrad wewnątrz domu zalecane są środki tworzące powłokę odporną na szkodliwe działanie promieni UV, jednak głównym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze produktu to fakt czy gwarantuje on trwałość wymalowania oraz estetykę. Z powodzeniem sprawdzą się więc produkty takie jak Lakier Jachtowy Drewnochron, Lakierobejca Extra oraz Lazura do drewna, także marki Drewnochron – dodaje Agata Lepkowska, Brand Manager marki Drewnochron. – Wspomniane produkty tworzą na powierzchni poręczy oraz całej balustrady estetyczną powłokę oraz uwydatniają rysunek drewna. Szczególne walory ma wspomniany Lakier Jachtowy, który jest dostępny w dwóch aspektach: połysk i półmat oraz w 40 różnych kolorach – dodaje Agata Lepkowska.

Dzięki efektowi o wysokim połysku, balustrada będzie dawać blask i rozświetli klatkę czy korytarz ze schodami, natomiast półmat sprawi, że drewno nabierze eleganckiego wyglądu. Z kolei dzięki Lakierobejcy Extra możliwe jest stworzenie powłoki półmatowej, natomiast za pomocą Lazury półpołyskującej. Lakierobejca jak i Lazura także dostępne są różnych kolorach, co daje możliwość zmiany barwy balustrady czy pochwytów.

Krok 2: przygotowanie do malowania

Nim przystąpimy do malowania balustrady, powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować. Zakres prac należy uzależnić od stanu technicznego drewnianej konstrukcji. Elementy drewniane ze starymi, nieco skorodowanymi powłokami i zszarzeniami przygotowuje się do renowacji przez usunięcie zniszczonych warstw. Do oczyszczenia powierzchni stosuje się opalarkę, środki chemiczne zmiękczające i odspajające stare powłoki oraz narzędzia mechaniczne czy papier ścierny. Środek chemiczny sprawdzi się szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Dopiero po usunięciu starej warstwy, przeszlifowaniu powierzchni i odpyleniu, powinniśmy uzupełnić szpachlówką ewentualne ubytki i pęknięcia. Masa wypełnienia powinna być w kolorze odpowiednim dla koloru drewna – tłumaczy Agata Lepkowska. Zepsute elementy konstrukcji balustrady należy zastąpić nowymi. Przed malowaniem, powierzchnię trzeba odpylić i osuszyć.

Krok 3: malowanie

Wymieszany środek nanosimy prosto z puszki za pomocą pędzla (lakier można nanosić też wałkiem). Malujemy starannie jednorazowo całe powierzchnie, wzdłuż słojów drewna. W przypadku malowania renowacyjnego zaleca się naniesienie 1-2 warstw środka, niezależnie czy to lakier, lazura czy lakierobejca. Na nowe, surowe elementy, dla uzyskania dekoracyjnego efektu poleca się nałożenie 2-3 warstw z przeprowadzeniem matowienia międzywarstwowego. Pomiędzy naniesieniem kolejnych warstw należy zachować przerwę, co najmniej 16 h (lazura), 18 h (lakierobejca) lub 20 h (lakier) w celu wyschnięcia.

Warto dodać, że malowane drewno powinno charakteryzować się odpowiednią wilgotnością, w przypadku drewna miękkiego do 15%, twardego do 12%. Ponadto prace malarskie muszą być przeprowadzone w odpowiednich warunkach tj. gdy temperatura powietrza jest nie mniejsza niż 50C i gdy wilgotność nie przekracza 80%.

Dzięki odrestaurowaniu balustrad i pochwytów z drewna dzięki specjalistycznym środkom, konstrukcje będą eleganckie i wytrzymałe. W efekcie schody i ciągi komunikacyjne domu czy wewnętrzne balkony i podesty nabiorą nowego blasku, znów będą cieszyć oko i spełniać swoje funkcje.

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl

 

Wyświetleń: 987

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.