Jak ocieplić dom wełną?


Zanim zaczniesz

Samo zgromadzenie odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim wybór materiałów, to zadanie dla profesjonalistów. Kwestię docieplania domu warto powierzyć profesjonalnej ekipie budowlanej, ponieważ nawet idealna technika układania dociepleń niewiele da, jeśli materiały nie będą odpowiednio dobrane. Dlatego warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać np. "docieplenia Katowice". Znajdziemy wiele firm, które będą w stanie nam pomóc w tym zakresie.

 

Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża to operacja wieloetapowa, która musi być przeprowadzona szczególnie starannie:

- kiepsko związane tynki i warstwy ozdobne należy usunąć szczotką, wodą pod ciśnieniem lub przez piaskowanie;

- dobrze związane z podłożem, ale chłonne warstwy należy zagruntować;

- dzień przed rozpoczęciem prac należy zmyć ściany wodą pod ciśnieniem.

Warto na tym etapie zweryfikować możliwość wykorzystania obecnie używanych systemów blacharskich czy odwodnienia dachu. Być może jego parametry estetyczne lub użytkowe nie będą już odpowiednie i trzeba wówczas od razu zamówić nowe elementy.

 

Układanie docieplenia
Każda firma budowlana musi zaczynać ocieplanie od listwy cokołowej i listew przyokiennych, które pozwalają ustalić położenie wełny. Tę przed posmarowaniem klejem należy oczyścić z luźnych cząstek pyłów, natomiast samo klejenie odbywa się w dwóch fazach:

- nałożenie gładkiej warstwy zaprawy klejącej na płytę;

- ząbkowanie pacą zębatą i wyrównanie warstwy kleju.

Kolejne płyty przykłada się do ściany w odległości kilku centymetrów od ułożonych wcześniej i przesuwa, dociskając pacą drewnianą oraz usuwając nadmiar zaprawy z łączeń.

 

Zbrojenie Jak ocieplić dom wełną?
Zbrojenie zaczyna się zawsze od instalacji listew chroniących narożniki i - jeśli jest taka potrzeba - inne miejsca narażone na uszkodzenie. Następnie nanosi się warstwę zaprawy zbrojącej, zatapia w niej siatkę i wyrównuje powierzchnię, aby siatka nie była widoczna.

 

Siatkę układa się pasami z dziesięciocentymetrową zakładką, należy więc pamiętać o tym, że w niektórych miejscach łatwo będzie o powstanie zgrubień na tynku. Należy je wyrównać na etapie zbrojenia.

 

Wykończenie
W przypadku wełny mineralnej ważne jest stosowanie odpowiednich wykończeń, które pozwolą na swobodną dyfuzję pary wodnej. Mimo iż narzucanie tynków jest czynnością zgoła odmienną niż samo docieplanie, należy o nim pomyśleć już wcześniej, aby nie zostawiać niechronionej powierzchni wełny mineralnej wystawionej na działanie czynników atmosferycznych.

 

Uwagi i podsumowanie
Docieplanie wełną mineralną wymaga sporej wprawy. Materiał ten jest bardziej wrażliwy na błędy natury technicznej niż styropian, a ze względu na strukturę wełny jej przymocowanie do ściany we właściwy sposób jest nieco trudniejsze. Profesjonalna pomoc jest potrzebna praktycznie na każdym etapie, począwszy od przygotowania podłoża aż po zbrojenie, ponieważ prace trzeba wykonywać szybko i dokładnie, aby uniknąć mankamentów estetycznych i zachować najlepsze parametry termoizolacyjne.

 

Wyświetleń: 1052

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.