Jak zrobić farbę wapienną i jak nią malować?


Farby wapienne przez dekady były najchętniej i najczęściej używane do malowania – zarówno ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wielu z nas jednak pamięta najpoważniejszy problem, jaki niosła za sobą ta technika: ściany uzyskiwały kredowe wykończenie, a trwałość pokrycia była dość słaba. I właśnie dlatego powoli wypierać ten typ farby zaczęły  farby krzemianowe.

Dziś jednak warto na nowo odkryć farby wapienne – szczególnie, że producenci udoskonalili je, co pozwala uzyskać zupełnie nowąjakość wykończenia ścian.


Dlaczego warto sięgnąć po farby wapienne?

 

Przede wszystkim – z uwagi na ich paroprzepuszczalność oraz właściwości bakterio- i grzybobójcze. Pokryta wapienną farbą ściana lepiej „oddycha” – poziom wilgotności jest odpowiedni, co zapewnia odpowiedni klimat w pomieszczeniach. Ryzyko wystąpienia grzybów czy glonów jest o wiele mniejsze niż w przypadku wyboru innego typu farb.

Drugim atutem farb wapiennych są szerokie możliwości kolorystyczne – pożądany efekt estetyczny można osiągnąć samodzielnie, dodając odpowiednią ilość pigmentu do mieszanki wapiennej. Dla poszukujących kreatywnych i niecodziennych kolorów jest to zatem rozwiązanie idealne. Chętnie ten typ farb jest również wybierany przy konserwacji zabytków.


Farby wapienne: przygotowanie i malowanie

 

Farba wapienna J.P. Cover to produkt, który najlepiej nakładać na wapienne, „surowe” tynki – takie, które nigdy wcześniej nie były malowane bądź były uprzednio pokryte wapienną warstwą. To zagwarantuje pełne związanie się materiału i zapobiegnie szybkiemu wykruszeniu się pokrycia oraz innym problemom. Podkreślić również warto, że nowoczesne farby wapienne nadają się również do nakładania na wyprawy gliniane, płyty k-g, a nawet beton, kamień czy mur – wszystko to za sprawą specjalnej techniki mieszania marmurowego wapna gaszonego. W efekcie ich zastosowania, uzyskana powierzchnia nie będzie się sypać ani wycierać, a warstwa wapiennej farby stanie się odporna na wilgoć (np. po przypadkowym rozpryśnięciu się wody), czy też promienie słoneczne.

Farbę wapienną można samodzielnie zabarwić, stosując odpowiednie pigmenty dostępne w pełnej palecie barw. Pamiętać przy tym trzeba, że ilość pigmentu w mieszance nie może przekroczyć 10% - to może spowodować obniżenie trwałości pokrycia. Jeśli zaś chodzi o malowanie – możliwe jest wykonanie kilku warstw, a co najważniejsze – wapienną farbę można nakładać również w pomieszczeniach wilgotnych, nawet na lekko niedoschnięty tynk.

Jak widać, nowoczesne farby wapienne mogą stać się dobrą alternatywą dla farb krzemianowych. Warto więc przyjrzeć się im bliżej, poszukując idealnego pokrycia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

 

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!

Wyświetleń: 8658

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 3.0/5 (2 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.