Klucz do wygody - system jednego klucza w domu


Wczoraj tu leżał…
Nowe meble nie mieszczą się w drzwiach frontowych? Wnieśmy je tyłem, od garażu. Zaraz, tylko gdzie jest ten klucz? O, przyszedł list! Ciekawe od kogo? No nie – klucze do skrzynki zabrał mąż. Sytuacje, w których dany klucz nagle znika albo nie możemy otworzyć konkretnego zamka, bo klucz ma któryś z domowników, zdarzają się bardzo często.

Zamiana wielu kluczy funkcjonujących w domu czy mieszkaniu na system jednego klucza (system Master Key) rozwiązuje wiele codziennych problemów, oszczędza czas i nerwy domowników. System tego typu pozwala połączyć ze sobą wiele odpowiednio dobranych, elementów zamykających. Jednym kluczem można więc otwierać obydwa zamki w drzwiach wejściowych, ale też bramę, piwnicę, garaż i skrzynkę na listy. Jest wiele rodzajów systemów, dopasowywanych każdorazowo do aktualnych potrzeb użytkowników budynków. Np. w tzw. bliźniakach można stworzyć dwa rodzaje kluczy. Każda rodzina swoimi kluczami będzie otwierać swoją część budynku, a wspólnie będą mieli dostęp do furtki i bramy. Można też stworzyć klucz, który otwiera tylko część wkładek – tak aby np. dziecko miało dostęp do furtki i drzwi wejściowych, ale nie mogło otworzyć schowka z narzędziami.

- Zauważamy coraz większy wzrost zainteresowania systemami jednego klucza. Korzyści z zastosowania tego rozwiązania są ogromne. Przede wszystkim wygoda – w końcu nie musimy chodzić z pękiem kluczy, wiecznie szukając tego właściwego. Zapewniamy sobie również wyższe bezpieczeństwo, bo taki klucz jest często naprawdę dobrze zabezpieczony przed kopiowaniem bez naszej wiedzy. Systemy klucza są również rozwiązaniem, które dopasowuje się do naszych aktualnych potrzeb. Możemy domawiać dodatkowe zamknięcia do istniejących kodów klucza, np. dodając kłódkę do bramy czy zamek do skrzynki na listy – mówi Marek Pawlik ze szczecińskiej firmy Patronic, zajmującej się wdrażaniem systemów klucza.

Koszt zależny od jakości
Koszty związane z wymianą pęku kluczy na jeden zależą od potrzeb konkretnego użytkownika, ale również od zamków zastosowanych w systemie. Większy poziom bezpieczeństwa idzie w parze z wyższą ceną systemu. - Osoba zainteresowana systemem ma zawsze kilka wariantów do wyboru. Uwzględniają one różnego typu wkładki, zarówno te w cenie ok. 70-90 zł, jak i droższe. Co ważne, łączna cena systemu może być niższa od kosztu standardowych wkładek antywłamaniowych z niezależnymi kluczami. Czas realizacji projektu również uzależniony jest od standardu bezpieczeństwa i wielkości systemu, nie przekracza jednak z reguły 5-7 dni – dodaje Marek Pawlik.

Postaw na jakość
Klucz systemu wykonuje dziennie dużo większą pracę niż klucz indywidualny, dlatego trzeba postawić na jego jakość – trwałość i bezpieczeństwo. Podstawą bezpieczeństwa klucza jest trudność skopiowania modelu. Produkt powinien posiadać konstrukcję, która uniemożliwi lub w jak największym stopniu utrudni jego sczytanie i skopiowanie przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi czy urządzeń. Największą ochronę zapewniają klucze wyposażane w elementy ruchome.

- Bardzo ważną kwestią jest kontrola samej możliwości dorabiania kluczy. Najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownika oferują klucze chronione patentem. Są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz firmy przez niego upoważnione. Odpowiednimi patentami chronione powinny być zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego. Istotne jest również, aby przedmiotem patentu było rozwiązanie konstrukcyjne współpracy klucza z wkładką. Próba wykonania klucza działającego z opatentowaną wkładką jest wówczas poważnym naruszeniem prawa – mówi Grzegorz Korzeniowski, ekspert firmy Assa Abloy, międzynarodowego producenta systemów zabezpieczeń obiektów.
Więcej informacji znadziecie na www.assaabloy.pl

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 900

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.