Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji


W ostatnim czasie na rynku systemów kominowych są oferowane, wcześniej dość słabo znane, izostatyczne systemy kominowe. Co ciekawe, oferta spotyka się z dużym zainteresowaniem, jednak dostępność informacji odnośnie kominów izostatycznych jest wciąż znikoma. Właśnie dlatego postanowiliśmy usystematyzować dostępne informacje dotyczące izostatycznych systemów kominowych i podzielić się nimi z użytkownikami portalu Mam-sklad.pl.

Co to jest izostatyczna metoda formowania przewodów kominowych i na czym polegają różnice w odniesieniu do metody plastycznej?

Izostatyczna metoda formowania elementów – pod ogromnym ciśnieniem - ma na celu zagęszczanie/kompresję surowca w celu uzyskania nadprzeciętnej wytrzymałości produktu. Stosowana dotąd w przemyśle kosmicznym, lotniczym i medycznym teraz służy formowaniu rur i elementów systemów kominowych nadając im niespotykaną jakość, i nieograniczoną żywotność.

Obydwie technologie mają jednocześnie części wspólne oraz dość istotne różnice. Etap wydobycia i selekcji jest bardzo zbliżony dla obydwu metod formowania. Przewody kominowe, jak wszystkie wyroby ceramiczne, wytwarza się z odpowiednio dobranych gatunków glin. O doborze odpowiedniej mieszanki surowcowej decyduje przeznaczenie produktu finalnego.

Na tym etapie następuje różnicowanie technologii. Do najistotniejszych różnic należą:

  • stopieÅ„ rozdrobnienia masy produkcyjnej,

  • wilgotność masy roboczej,

  • dÅ‚ugość cyklu produkcyjnego,

  • ciÅ›nienie formowania,

  • stopieÅ„ zmian morfologicznych.

Metoda plastyczna wymaga, aby surowiec był rozdrobniony do wielkości wyrażanych w milimetrach zaś w metodzie izostatycznej stosuje się surowiec rozdrobniony do wielkości mikronowych. Ma to kluczowe znaczenie dla występowania naprężeń stycznych (większe rozdrobnienie surowca oznacza mniejsze naprężenia) w wyrobie gotowym. Naprężenia styczne są odpowiedzialne za pękanie rur kominowych poddanych szokowi termicznemu (na przykład po podłączeniu tzw. kozy).

Wilgotność masy w starej technologii zawiera się w przedziale 20% - 25%, a technologii izostatycznej wilgotność masy wynosi około 2%. Od zawartości wody w masie zależy trwałość połączeń pomiędzy poszczególnymi składnikami oraz porowatość wyrobu gotowego. Pory powstają na skutek odparowania wody z masy roboczej. Tam, gdzie znajdowała się cząstka wody, po jej odparowaniu powstaje pustka zwana porem.

W technologii tradycyjnej po uformowaniu przewody trafiają do suszarni, a następnie po wysuszeniu są wypalane. W nowej technologii nie ma etapu suszenia, a elementy bezpośrednio po uformowaniu są wypalane. W procesie suszenia następuje znaczny, nierównomierny skurcz uformowanych wyrobów, co prowadzi do znacznych niedokładności wymiarowych.

Ciśnienia panujące w procesie formowania izostatycznego jest kilkadziesiąt razy wyższe niż te, które panuje podczas formowania plastycznego. Stopień wyprasowania jest kluczowym parametrem odpowiedzialnym za głębokość zmian morfologicznych zachodzących w ceramice podczas wypalania.

ceramika produkowana metodÄ… plastycznÄ…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramika produkowana metodÄ… plastycznÄ…

ceramika produkowana metodÄ… izostatycznÄ…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramika formowana metodÄ… izostatycznÄ…

 

Trwałe zmiany morfologiczne polegają na stapianiu się kilku składowych w nową, jednorodną substancję. Zachodzeniu głębokich zmian morfologicznych sprzyjają:

  • znaczne rozdrobnienie surowca,

  • niska wilgotność masy roboczej,

  • stopieÅ„ wyprasowania i temperatura wypaÅ‚u.

Zasadą jest, że w przypadku ceramiki produkowanej metodą plastyczną, stopień trwałych zmian morfologicznych, zwanych krystalizacją, jest znikomy w odróżnieniu od ceramiki izostatycznej w której podczas wypału zachodzą głębokie zmiany morfologiczne. Ze względu na stopień krystalizacji gotowego wyrobu, przewody kominowe produkowane metodą izostatyczną posiadają parametry użytkowe nieosiągalne dla starej technologii w zakresie odporności na szok termiczny, nasiąkliwości i precyzji wykonania.

Izostatyczne systemy kominowe dla konsumenta oznaczają najwyższą klasę jakości i trwałości gwarantującą komfort, i bezpieczeństwa użytkowania.

opracowanie

portal Mam-sklad.pl



 

Jednym kliknięciem zapytaj o ceny kominów izostatycznych 120 składów budowlanych i wybierz najlepszą ofertę!

Zobacz także "Istotne zmiany w obowiązujących normach kominowych"


zapytanie ofertowe kominy izostatyczne

Wyświetleń: 10036

3 komentarze   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.9/5 (37 głosów oddanych)

  • kosmczna technologia to nie wszystko kombimatpolska@wp.pl 2020-01-03 17:41:36

    Potrzebna jest jeszcze wiedza jak z technologii korzystać.Najlepszym tego przykÅ‚adem jest nieistniejÄ…ce już LZMO .

  • Jaka jest gwarancja na kominy izostatyczne??? - Odpowiedź m.gumienna@lzmo.pl 2014-06-30 15:01:13

    LZMO S.A. jako producent rur izostatycznych w najbardziej zaawansowanej technologii świata zapewnia swoim klientom na systemy kominowe IZOSTAR 101 lat gwarancji.

  • Jaka jest gwarancja na kominy izostatyczne??? mawoservice@poczta.onet.pl 2014-06-21 22:56:03

    "Izostatyczna metoda formowania elementów – pod ogromnym ciÅ›nieniem - ma na celu zagÄ™szczanie/kompresjÄ™ surowca w celu uzyskania nadprzeciÄ™tnej wytrzymaÅ‚oÅ›ci produktu." - czy to oznacza, że gwarancja na kominy izostatyczne jest bezterminowa???

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.