Korekcja chemiczna wody - informacje o środkach do kondycjonowania wody


Korekcja chemiczna wody - informacje o środkach do kondycjonowania wodyProblemy związane z występowaniem korozji i kamienia kotłowego występują zarówno w dużych systemach przemysłowych, jak i mniejszych domowych instalacjach wodnych. Chcąc zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom stosuje się kondycjonowanie wody, czyli chemiczną korekcję parametrów wody mającą na celu stworzenie optymalnych warunków pracy instalacji wodnych i wydłużenie ich żywotności.

Do wody zasilającej układ lub tej, którą wypełniona jest instalacja, dozuje się specjalistyczne preparaty, które ograniczają sedymentację osadów, przeciwdziałają korodowaniu powierzchni metalowych, dezynfekują wodę czy rozpuszczają kamienne osady. Kondycjonowanie wody znacznie redukuje straty ekonomiczne związane z ograniczeniem wymiany ciepła (spowodowaną występowaniem kamienia) czy usterkami instalacji i przestojami w produkcji.

 

Inhibitory korozji

Wśród środków najczęściej stosowanych w instalacjach wody grzewczej, chłodniczej, a także wody pitej oraz wody w obiegach parowych są tak zwane inhibitory korozji. Preparaty z tej grupy mają za zadnie zneutralizować zawarte w wodzie związki, które przyczyniają się do wystąpienia procesów korozyjnych w instalacji. Inhibitory mogą mieć różnorakie działanie. Najczęściej polega ono na wiązaniu gazów rozpuszczonych w  wodzie (jak tlen czy dwutlenek węgla), tworzeniu związków kompleksowych z metalami ciężkimi, podnoszeniu wartości pH wody oraz budowaniu powłok ochronnych na ściankach instalacji. Dobry Inhibitor może łączyć w sobie wszystkie te zalety, a oprócz tego posiadać właściwości dyspergujące zawiesiny oraz stabilizujące twardość wody.

 

Antyskalanty

Anyskalanty to preparaty powstrzymujące proces krystalizacji rozpuszczonych w wodzie soli. Są bardzo często wykorzystywane jeżeli chodzi o kondycjonowanie wody. Produkty z tej grupy mają za zadanie wyeliminować problem osadów mineralnych w instalacji. Stosowanie antyskalantów dotyczy najczęściej stacji odwróconej osmozy, gdzie środki te stosowane są w celu zapobiegania foulingowi (zapychaniu) membran osmotycznych. Środki te zabezpieczają jednak nie tylko system filtracyjny, ale także całą instalację wodną (np. chłodniczą). Regularne stosowanie antyskalantów pozwala na utrzymanie odpowiednich parametrów wody, co pozwala wydłużyć sprawność systemu filtracyjnego. W przypadku gdy fouling membran jest zaawansowany, stosuje się środki czyszczące dedykowane membranom osmotycznym.

 

Środki dezynfekujące i biocydy

Dezynfekcja wody ma na celu usunięcie z wody szkodliwych mikroorganizmów. Dezynfekcję przeprowadza się zarówno w instalacjach typowo przemysłowych, jak i systemach wody pitnej. W przypadku wody przeznaczonej do spożycia używa się środków, które w niewielkich stężeniach nie są szkodliwe dla konsumentów (ludzi i zwierząt), np. preparaty oparte na dwutlenku chloru. W przypadku instalacji chłodniczych, w których rozwija się niepożądane życie mikrobiologiczne stosuje się silniejsze środki o działaniu dezynfekującym, czyli biocydy. Pozwalają one wyeliminować problem glonów, zapobiegają tworzeniu się błony mikrobiologicznej. Biocydy to środki biobójcze o szerokim zastosowaniu. W systemach chłodniczych używa się ich profilaktycznie w sposób ciągły lub uderzeniowo (jednorazowe dozowanie środka o wyższym stężeniu).

 

Środki czyszczące

W trakcie eksploatacji instalacji, w których woda jest ogrzewana dochodzi często do gromadzenia się osadów. Ich nadmiar nie tylko zmniejsza wydajność pracy systemu (np. chłodzenie wymienników ciepła), ale może prowadzić do uszkodzeń. Oczywiście zbieranie się osadów można ograniczyć kontrolując parametry wody i w razie potrzeby chemicznie je korygować. Jednak w sytuacji gdy dojdzie już do nagromadzenia się osadów w zbyt dużej ilości, chemiczna korekta wody nie przyniesie już rezultatu. Konieczne jest wówczas czyszczenie przy pomocy pompy czyszczącej z wykorzystaniem chemicznych preparatów czyszczących. Odpowiedni produkt dopiera się uwzględniając rodzaju instalacji wodnej oraz stopień jej zanieczyszczenia. Czyszczenie układu wonnego może przebiegać etapowo. Czyszczenie chemiczne z użyciem pompy polega na utworzeniu zamkniętego obiegu i wprowadzeniu rozcieńczonego odpowiednio preparatu chemicznego. Profesjonalnie przygotowana kąpiel czyszcząca pozwala na usunięcie z instalacji wszelkich zanieczyszczeń i przywrócenie pierwotnej wydajności procesu.

 

Jak wybrać odpowiedni produkt?

Kondycjonowanie wody wymaga wiedzy i precyzji zarówno przy wyborze odpowiedniego preparatu, jak i później przy jego dozowaniu. Jeśli decydujesz się na zakup środków chemicznych do korekty parametrów wody w instalacji, wybierz firmę, która prócz sprzedaży i dostarczenia produktów pomoże w opracowaniu i wdrożeniu najlepszej strategii rozwiązania Twojego problemu z wodą. Transhelsa może zagwarantować Ci właśnie takie kompleksowe rozwiązania oraz indywidualne podejście do Klienta. Oprócz profesjonalnych środków chemicznych do kondycjonowania wody oferujemy także laboratoryjne badania wody, doradztwo w zakresie doboru i stosowania chemii oraz serwis. Posiadamy w ofercie nie tylko specjalistyczne inhibitory korozji, antyskalanty, środki czyszczące i dezynfekujące dla różnego typu instalacji (tym dla systemów wody pitnej) ale również usługi serwisowe. Przygotowujemy również indywidualne receptury opracowane specjalnie dla rozwiązania Twojego problemu z wodą. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami firmy Transhelsa.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1935

3 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (8 głosów oddanych)

  • Najlepszy antyskalant wojtekw@o2.pl 2018-06-07 09:42:19

    Polecam antyskalant Transophos. Bardzo wydajny środek. Początkowo chcieliśmy coś gotowego do dozowania, bez konieczności rozcieńczania z wodą. Po konsultacjach jednak okazło się, że ten preparat jest w najkorzystniejszej cenie, a czym nam zależało. Antyskalanty nie należą do najtańszej chemii, ale naprawdę się opłaca. W prypadku mojej linii prodkucyjnej wystarczy jeden kanister 25 litrów na półtora miesiąca. Dla mnie jest to zadowalające. Przy kolejnym zamówieniu bezpośredni od Transhelsa otrzymałem zniżkę. Moge polecić ten środek.

  • Antyskalanty awojtczak76@o2.pl 2018-04-17 13:23:51

    Zanim zainteresowaliśmy się tematem kondycjonowania wody mieliśmy dość duży problem z kamieniem kotłowym w instalacji. Najpierw trzeba było przeprowadzić gruntowne czyszczenie z użyciem preparatów chemicznych, później doradzono nam stosowanie antyskanatu na bazie fosforanów. Teraz mamy ustawione kondycjonowanie wody i nie dopuszczamy do tego aby wytrącała się nadmierna ilość osadu. Czyszczenia chemicznego też nie można stosować zbyt często z dwóch powodów: po pierwsze nie chcemy zatrzymywać pracy na linii produkcyjnej, a dodatkowo stosowanie środków czyszczących zawsze niesie ryzyko korozji. Od kiedy stosujemy antyskalant, kontrolujemy też parametry wody. Jesteśmy zadowoleni z efektów.

  • Środek chemiczny do twardej wody kkubiak92@go2.pl 2018-03-01 13:19:17

    Okazuje się, że nie wystarczy jakikolwiek środek kondycjonujący, ale trzeba też umieć go dobrać. Polecam zdać się na specjalistów i wybierać produkty wysokiej jakości. Pomimo dozowania chemii doświadczyliśmy niemałych problemów z kamieniem w systemie parowym w naszym zakładzie produkcyjnym. Stosowaliśmy wtedy inhibitor, który rzeczywiście nie dopuścił do powstania zmian korozyjnych, jednak nie nadawał się do twardej wody. Ostatecznie trzeba było przeprowadzić czyszczenie instalacji. Po tych doświadczeniach zainwestowaliśmy w stację zmiękczającą, a dodatkowo stosujemy chemiczną korekcję produktami o działaniu antykorozyjnym i przeciwosadowym. Środek i dawka dobierane są z uwzgędnieniem parametrów wody.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.