Problemy wynikające ze złego zaprojektowania systemu odwodnień


Właściwy dobór odwodnienia

Wiele problemów z odwodnieniem wynika niestety z naszej nieodpowiedzialności. Wynajmujemy fachowców, którym polecamy wykonanie systemu odwodnienia na naszej działce, ale sami się nią nie interesujemy. Jeszcze przed zakupem działki, a już na pewno przed budową domu, należy sprawdzić, jaka gleba się na niej znajduje. Jeżeli jest to gleba mocno nieprzepuszczalna, to zwykłe odwodnienie, np. tylko powierzchniowe, na pewno nie wystarczy - po prostu woda nie będzie miała żadnego ujścia i będzie zalegała przed naszym domem, na podjeździe i w ogrodzie, tworząc nieestetyczne kałuże. Wykonaj zatem badanie geotechniczne i skontaktuj się ze specjalistą, który doradzi, jaki system odwodnień będzie najlepszy dla tego rodzaju gleby.


Odwadniamy tylko dom Problemy wynikające ze złego zaprojektowania systemu odwodnień

Wiele osób zapomina, że odwodnienie powinno dotyczyć całej działki. Często zdarza się, że wykonujemy drenaż wokół domu, twierdząc, że to w zupełności wystarczy. Cóż, jeżeli działka jest niewielka, wokół domu nie mamy dużego ogrodu, a garaż jest połączony z domem - odwodnienie takie może wystarczyć. Jeżeli jednak powierzchnia działki jest większa, a na naszej posesji stoją już, lub są w planach, inne budynki, np. niewielki budynek gospodarczy lub osobny garaż, warto pomyśleć o odwodnieniu większego terenu.


ZÅ‚e spadki

Dobrze ustawione spadki w systemie odwodnień gwarantują swobodne spływanie wody, dzięki czemu działka szybko ulega osuszeniu, zwłaszcza po ulewnych deszczach lub długotrwałych roztopach. Dreny powinny być układane ze spadkiem 5 promili, a więc 5mm na 1 m, natomiast w odwodnieniu liniowym, wpusty deszczowe powinny być ułożone z minimalnym spadkiem 3-5%. Odpowiednie nachylenie korytek ma również wpływ na ich samooczyszczanie się.


Brak odpowiednich zabezpieczeń

Przede wszystkim - kratka. Powinna być idealnie dopasowana, chroni bowiem korytka w odwodnieniu liniowym. Kratka nie może być zbyt gęsta, aby woda mogła przez nią szybko i swobodnie przepływać, ale szczeliny w niej nie mogą być też zbyt duże, aby nie do odwodnienia nie dostawały się większe zanieczyszczenia, które mogą spowodować zatkanie całego układu. Odpowiednio zabezpieczone muszą być również rury w drenażu. Posiadają one bowiem na całej długości otwory, do których wpływa woda. Jednak, jeżeli są niezabezpieczone specjalną otuliną, mogą sie po prostu zatkać, a przez to będą zupełnie bezużyteczne. Zabezpieczenie dotyczy również studzienki zbiorczej. Powinien znajdować się w niej kosz, w którym zbierane są większe zanieczyszczenia.


Zbyt słabe ruszty

Dopasowanie rusztów do spodziewanego ciężaru jest bardzo ważne. Nie zawsze bowiem jest tak, że przed domem zamontujemy ruszt do najmniejszych obciążeń - jeżeli bowiem posiadamy samochód ciężarowy, traktor, urządzenia rolnicze, ruszt taki może szybko ulec zniszczeniu. Warto dokładnie przemyśleć każdy element. A jeśli Twoje odwodnienie wykonują specjaliści, warto pytać ich o każdy szczegół.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą:
Bielbet – odwodnienia liniowe


Wyświetleń: 1081

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.8/5 (5 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.