W jakim celu wykonuje się mapowanie temperatury?


W jakim celu wykonuje się mapowanie temperatury?Mapowanie temperatury to proces polegający na zmierzeniu i zobrazowaniu dokładnego rozkładu temperatury w badanym środowisku, na przestrzeni określonego czasu. Mapowanie wykonuje się przeważnie w przestrzeniach magazynowych i wytwórczych, wykorzystywanych w branżach wymagających stałego nadzorowania warunków przechowywania i transportu produktów. Procesowi mapowania można poddać także małe urządzenia chłodnicze. Jeśli interesuje Państwa to jak przebiega proces mapowania temperatury oraz w jakim celu się go wykonuje, zapraszamy serdecznie do lektury artykułu.

 

Jak przebiega mapowanie temperatury?

 

Choć instalację czujników do mapowania rozkładu temperatury tworzy się indywidualnie, dopasowując jej ostateczny kształt do każdego pomieszczenia oddzielnie, to sam proces mapowania zawsze przebiega na tych samych zasadach. Przygotowując się do rozmieszczenia czujników służących do mapowania temperatury w pierwszej kolejności wybiera się w pomieszczeniu punkty strategiczne, zależnych od rozmiaru pomieszczenia, jak i panujących w nim oraz poza nim warunków. Należy mieć świadomość, że mapowanie nie jest jednorazową czynnością lecz procesem, który by dać najbardziej miarodajne wyniki, musi zostać rozłożony w czasie. Najlepiej przeprowadzić pomiary temperatury w okresie tygodnia, w okresie letnim i w okresie zimowym. Pozwoli to na zbadanie realnego rozkładu temperatury w zarówno w tygodniu pracy, jak i w weekend, w skrajnie różnych warunkach atmosferycznych wpływających bezpośrednio na badane pomieszczenie. Przy pomieszczeniach o małych rozmiarach z reguły czujniki rozmieszcza się w narożnikach oraz jednej czujniki w jego centrum. Pomieszczenia duże gabarytowo, takie jak hale magazynowe z regałami, wymagają podejścia systemowego, rozmieszczając czujniki w stałych odległościach od siebie. Zainstalowane czujniki rejestrują temperaturę panującą w pomieszczeniu.

 

Po co wykonuje się mapowanie temperatury?

 

Zebrane przez czujniki dane zostają przetworzone, przeanalizowane, a na ich podstawie tworzona jest dokumentacja, dzięki której można poznać mocne i słabe punkty pomieszczenia oraz wdrożyć odpowiednie działania mające na celu podniesienie jego wydajności. Można to osiągnąć na przykład modyfikując ustawienie mebli w pomieszczeniu, czy zmieniając systemy cyrkulacji powietrza. Mapowanie temperatury pozwala również na ustalenie punktów, w których możemy zainstalować czujniki stałego monitoringu temperatury. System monitoringu temperatury jest często niezbędnym elementem pomieszczeń w strefach produkcyjnych, magazynowych oraz dystrybucyjnych firm działających w branży spożywczej i farmaceutycznej. Monitorowanie temperatury pozwala na kontrolę wymagań opisanych w odpowiednich przepisach prawnych oraz norm środowiskowych określonych dla konkretnych produktów. Dobrze wykonane mapowanie temperatury pozwoli zatem utrzymać wysoką jakość produktów oraz zminimalizuje straty, powstałe na skutek uszkodzenia produktów przez nieodpowiednie warunki przechowywania.

 

Źródło: m2mteam.pl - Monitor temperatury

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1179

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.