Wady i zalety domu z poddaszem użytkowym


Wady i zalety domu z poddaszem użytkowymProjekty domów z poddaszem mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na zyskanie dodatkowego pomieszczenia, co może być ważną zaletą przede wszystkim w domach, w których znaczenie ma każdy dodatkowy centymetr powierzchni użytkowej.

 

Domy z poddaszem użytkowym: idealny wybór?
Poddasze może służyć zarówno jako cicha sypialnia, gabinet czy miejsce do odpoczynku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim tych związanych ze znacznym obniżeniem kosztów budowy czy eksploatacji. Nie można jednak zapominać również o wadach.

 

Dla kogo dom z poddaszem?
Dom z poddaszem zajmie mniejszą powierzchnię działki niż dom parterowy z taką samą powierzchnią użytkową. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielką przestrzenią i chcą jak najlepiej ją zagospodarować. Taki dom łatwiej też wykorzysta naturalne oświetlenie. Zaplanowanie pomieszczeń w dwóch kondygnacjach sprawia bowiem, że dom z poddaszem użytkowym łatwiej jest usytuować na małej działce. To także możliwość skorzystania z widoków na dalsze otoczenie dzięki oknom czy balkonom znajdującym się na drugiej kondygnacji.

 

Lepsze rozplanowanie
W porównaniu z domem parterowym, dom z poddaszem umożliwia także znacznie łatwiejsze podzielenie stref – na dzienną usytuowaną na parterze i nocną znajdującą się na wyższej kondygnacji. Poddasze jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim w sytuacji, gdy parter ma mieć większą powierzchnię nić wyższa kondygnacja. Do dużych zalet takiego projektu należy także możliwość budowania etapami, bez szkody dla komfortu użytkowania.

 

Niższe koszty budowy
Zazwyczaj z dwóch domów o tej samej powierzchni ten z poddaszem użytkowym okaże się tańszy w budowie. Dzieje się tak ze względu na mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych. Niski koszt idzie co prawda w parze z mniejszą powierzchnią użytkową, jednak zważając na to, że górna kondygnacja zwykle służy jako sypialnia, takie rozwiązanie jest jak najbardziej korzystne. Możliwość realizacji projektu domu z poddaszem pozwala na wykorzystanie mniejszej działki. Tym samym możliwe jest nie tylko obniżenie kosztów związanych z samą budową, ale również z zakupem gruntu.

 

Oszczędna eksploatacja
Projekty domów z poddaszem użytkowym zyskują na popularności również z powodów finansowych związanych z eksploatacją budynku. Pod warunkiem, że realizacja całego projektu przebiegnie prawidłowo, możliwe jest uzyskanie wymiernych oszczędności związanych ze zużyciem energii. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na dużo lepszą termoizolację niż w przypadku konstrukcji jednokondygnacyjnych.

 

Wady domu z poddaszem
Dom z poddaszem posiada jednak również wady. Przede wszystkim pochyły dach sprawia, że wysokość pomieszczeń jest różna. Tym samym tylko w niektórych miejscach poddasza można swobodnie stanąć. Skosy sprawiają więc, że przestrzeń na wyższej kondygnacji jest mniej funkcjonalna niż ta na parterze. Ponadto skosy ograniczają możliwości urządzenia łazienki, przede wszystkim ze względu na to, że jest ona pomieszczeniem niewielkim, w którym trudno rozplanować wszystkie niezbędne urządzenia. Warto jednak pamiętać, że przestrzenie najtrudniejsze do zagospodarowania można przeznaczyć na garderoby i schowki, by w pełni wykorzystać możliwości poddasza.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 2890

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.