Węgiel – jak kupić, by w pełni sezonu grzewczego nie żałować?


Sezon grzewczy w pełni i mimo że wielu właścicieli domków jednorodzinnych ma za sobą zakup węgla na zimę, to cały czas zadają sobie pytanie, czy dobrze wybrali. A pytanie wraca jak bumerang każdej jesieni. Jaki węgiel kupić, by potem nie żałować? Oto kilka rad.

Nie od dziś wiadomo, że wydajność kotła zależy w dużej mierze od rodzaju węgla. Wybrane przez nas paliwo decyduje o bardzo wielu rzeczach – przede wszystkim o naszym komforcie w czasie długich, zimowych miesięcy. Dlatego też przy zakupie należy kierować się wieloma czynnikami – najważniejszym z nich jest kaloryczność. – Kaloryczność to ilość ciepła, jaka powstaje podczas spalania określonej ilości paliwa. Im wyższa kaloryczność, tym lepszy węgiel – mówi Marcin Miczuga z serwisu icieplo.pl.

Jak się mierzy kaloryczność węgla?

Tak naprawdę wybierając węgiel w składzie nie mamy możliwości zmierzenia jego kaloryczności. Mierzy się ją w warunkach laboratoryjnych, przez niezależne firmy, które wystawiają certyfikaty. Kupując węgiel możemy o taki certyfikat poprosić sprzedawcę. Jeśli się nim okaże, to znaczy, że jest uczciwy, natomiast powinny nas zastanowić sytuacje, w których sprzedawca odmawia pokazania certyfikatu lub zasłania się tajemnicą handlową. Wówczas lepiej kupić opał w innym miejscu.

Dokładnie dopasuj paliwo do kotła!

Tak naprawdę zakup paliwa uzależniony jest od typu kotła, jakim dysponujemy. Producenci przecież coraz częściej oferują kocioł do opalania konkretnym paliwem. Warto zatem kupować węgiel zgodnie ze wskazaniami producenta naszego pieca, najczęściej informacje te można znaleźć w dokumentacji technicznej. Wyszczególnione powinny być również parametry węgla, które najlepiej sprawdzą się w danym kotle. – I tutaj zaczyna się problem. Kupując opał możemy spotkać się z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy zapewnią nas o parametrach danego paliwa, a tak naprawdę może się okazać, że oferowany przez nich węgiel jest kiepskiej jakości. Dlatego my zawsze legitymujemy się certyfikatami – dodaje Marcin.

Kupując opał na zimę warto wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym kupimy naprawdę wartościowy opał i w połowie okresu grzewczego nie będziemy żałować. W grę wchodzi przecież nasz komfort.

 

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!

 

 

Wyświetleń: 1404

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

  • worki na węgiel marcin_faber@interia.pl 2021-07-13 09:54:35


    Bardzo dobre worki na węgiel kupuje z tego sklepu Folmi https://www.folmi.pl/oferta/worki-na-wegiel   odpowiednie przechowywanie jest bardzo ważne. Cechują się dużą wytrzymałością i elastycznością, dzięki czemu radzą sobie z większymi ciężarami. Aby ułatwić sortowanie opału, można u nich kupić wiele wariantów kolorystycznych (niebieski, zielony, szary, czerwony i wiele więcej), aby można było, przykładowo, odróżnić worki na ekogroszek od tych na węgiel.
    \r\n

    \r\n

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.