Wyspowy, sufitowy czy kominowy – jak dobrać odpowiedni okap kuchenny?


Kominem na zewnątrz

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okapów różniących się konstrukcją budowy i sposobem montażu. Do wyboru mamy m.in. okapy kominowe, wyspowe czy sufitowe. Ich wybór podyktowany jest w dużej mierze możliwościami montażu, wielkością powierzchni kuchni, usytuowaniem otworu wentylacyjnego i kuchenki. Największą popularnością cieszą się okapy kominowe. Montowane są bezpośrednio nad płytą grzewczą, przy ścianie, często w przestrzeni międzyszafkowej. Jak sama nazwa wskazuje, okapy kominowe podłączane są do kanału wentylacyjnego, umożliwiając odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Powoduje to wzrost wydajności, a sama eksploatacja okapu jest tańsza. Co zrobić w sytuacji, gdy szyb wentylacyjny zlokalizowany jest w pewnym oddaleniu od miejsca docelowego montażu okapu? Wybierając okap kominowy, zwróćmy uwagę na to, czy dany model może pracować w dwóch trybach – jako wyciąg i pochłaniacz. Oznacza to, że urządzenie sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których podłączenie do szybu wentylacyjnego nie jest możliwe. Dzięki zamontowaniu filtrów węglowych, okap pracuje jako pochłaniacz i skutecznie oczyszcza powietrze – radzi Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design. W tym przypadku zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Testy pokazują, że okapy zainstalowane jako pochłaniacz są jednak mniej skuteczne niż wtedy, kiedy stają się wyciągiem. Kolejnym minusem pochłaniaczy jest wyższa cena eksploatacji, co wynika z konieczności regularnej wymiany filtrów węglowych.

Ponad linią wzroku

Posiadacze większych kuchni, dla których decydującą kwestią jest minimalizm w aranżacji wnętrza i „ukrycie” sprzętu AGD, mogą śmiało rozważyć zakup modelu sufitowego. Okapy te zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na oryginalny design i technikę montażu, który, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w suficie. Niewątpliwą zaletą okapów sufitowych jest możliwość instalacji silnika w oddaleniu od korpusu za pomocą specjalnego przewodu, np. na poddaszu – podkreśla Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design. Okapy tego rodzaju są najczęściej zaawansowane technologicznie. Montaż nie sprawia trudności, a urządzenie jest praktycznie całkowicie zintegrowane z sufitem. To szczególnie istotne dla osób poszukujących nowoczesnego, minimalistycznego designu, dla których sprawą kluczową jest jak największa ilość wolnej przestrzeni w kuchni – dodaje ekspert.

Na wyspę zabierz mnie

Jeżeli nasze stanowisko do gotowania zlokalizowane jest w pewnym oddaleniu od ścian i funkcjonuje jako tzw. wolnostojąca wyspa kuchenna, idealnym rozwiązaniem jest okap wyspowy. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką wydajnością i bardzo ciekawym wzornictwem. Ze względu na fakt, że okap podwieszony jest przeważnie w centralnym punkcie pomieszczenia, producenci sporą uwagę poświęcają designowi produktu, który powinien idealnie komponować się z meblami i pozostałymi urządzeniami AGD. Okapy wyspowe to grupa produktów montowanych do sufitu, bezpośrednio nad kuchenką, do przewodu kominowego. W sytuacji montażowej, w której nie ma możliwości podłączenia okapu do otworu wentylacyjnego, urządzenie pracuje w trybie zamkniętym – wyjaśnia ekspert z firmy Ciarko. Szczególny nacisk położony jest na design urządzenia. Wysokiej jakości materiały, interesująca forma, dbałość o detal – okap wyspowy, obok funkcji użytkowej, musi być także ozdobą kuchni. Wybierając okap uwzględnijmy przede wszystkim techniczne możliwości instalacji okapu w naszej kuchni. Nie zapominajmy jednak, że dzięki rozwojowi technologii i produktu, okap kuchenny to już nie tylko urządzenie pochłaniające nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. To także funkcjonalny sprzęt, będący źródłem dodatkowego oświetlenia, nadający wnętrzu nowoczesnego, niebanalnego charakteru. Dlatego zwróćmy uwagę na rozwiązania proponowane w danym modelu, takie jak: sterowanie dotykowe, wskaźnik nasycenia filtrów, czujnik zapachów, czy energooszczędność silników w postaci niskiego poboru mocy na pierwszym biegu. Ważna jest także jakość wykonania – to, z jakich materiałów wykonany jest nasz okap, przełoży się w przyszłości m.in. na łatwość utrzymania go w czystości.

 

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 926

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.