Części JCB, czyli trwałość i tradycja

Firma J C Bamford Excavators Ltd – czyli JCB – niedawno świętowała siedemdziesiątą rocznicę swojego powstania. Ciężko uwierzyć, że przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1945 roku przez Josepha Cyrila Bamforda w wynajmowanym garażu w Uttoxeter, dziś posiada 22 fabryki i generuje przychody ze sprzedaży na poziomie prawie 3 mld funtów. Co tu dużo mówić – bez maszyn i części JCB współczesna branża budowlana i rolnicza wyglądałaby zupełnie inaczej.

 

JCB. Trzy niepozorne litery, które jednak całkowicie zmieniły rynek maszyn stosowanych w budownictwie, rolnictwie i przemyśle. W ciągu ponad pół wieku działalności firma JCB wyprodukowała ponad milion sztuk sprzętu; jeżeli ustawiłoby się wszystkie te maszyny w rzędzie, to udałoby się pokryć długość odcinka z Wielkiej Brytanii do Australii. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się niezwykle skromnie – od zestawu spawającego za 1 funta.

Części JCB: trzwałość i tradycja

Jak podkreśla powerspartner.pl, JCB to obecnie największy producent koparko-ładowarek i innych maszyn specjalnych, ale firma zaczynała w Uttoxeter jako warsztat produkujący przyczepy z zezłomowanych sprzętów wojskowych. Po dwóch latach J.C. Bamford musiał się jednak przeprowadzić do stajni w Crakemarsh Hall, gdyż właścicielka wynajmowanego przez niego garażu nie wyrażała zgody na pracę w niedzielę. Kolejne przenosiny miały miejsce w 1950r., gdy JCB zaczęło działać w dawnej fabryce sera w Rocester – w tym czasie firma zatrudniała już sześciu pracowników.

Logo „JCB” po raz pierwszy pojawiło się na urządzeniach samozaładowczych w 1953 roku. W tym samym roku J.C. Bamford wymyślił koparko-ładowarkę, którą wprowadził do produkcji pod nazwą JCB Mk 1. Maszyna ta wywróciła branżę budowlaną do góry nogami, gdyż jako pierwsza była jednocześnie wyposażona w szeroką łyżkę z przodu i koparkę hydrauliczną z tyłu, dzięki czemu udało się znacząco zwiększyć wydajność. Koparko-ładowarki z miejsca odniosły ogromny sukces sprzedażowy, a „JCB” weszło do słowników jako synonim tego typu maszyn. Do rangi kultowej urosła szczególnie koparko-ładowarka 3CX, która z okazji jubileuszu firmy doczekała się w 2015r. limitowanej edycji(wyprodukowano siedemdziesiąt egzemplarzy w barwach, które stosowane były w modelu z 1979 roku; kabiny maszyn zostały dodatkowo wyposażone w ekspresy do kawy).

Części JCB, czyli trwałość i tradycjaNowoczesność z poszanowaniem historii

Od czasu wynalezienia koparko-ładowawki produkcja maszyn i części JCB systematycznie nabierała rozpędu. W 1963r. otworzono w Holandii pierwszy zagraniczny oddział JCB, a siedem lat później JCB rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych (siedziba firmy mieściła się w Whitemarsh w stanie Baltimore). Dziś przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 12 tys. pracowników i posiada aż dziewięć oddziałów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Singapurze. Rzecz jasna nie tylko rolnicy interesują się maszynami i częściami JCB. Armia USA podpisała z JCB wart 140 mln dolarów kontrakt na zaopatrzenie jej w szybką koparko-ładowarkę do wojskowych zadań budowlanych.

Warto podkreślić, że mimo nieustannego rozwoju, JCB pozostaje wierne tradycjom. Najlepiej świadczy o tym fakt, że firma nadal pozostaje własnością rodziny Bamford, a jej obecnym prezesem jest Sir Anthony Bamford, najstarszy syn założyciela.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.