Czy warto nabyć używaną obrabiarkę do metalu?

We wszelkiego rodzaju przemyśle maszyny pełnią kluczową rolę. Stanowią ważny element dla wszystkich procesów produkcji - bez nich nie ma mowy o wydajności i szybkości prac pozwalających być pierwszą lub przynajmniej liczącą się firmą na rynku pełnym konkurencji. Samo zaopatrzenie się w dobrej jakości obrabiarki do maszyn może w znacznym stopniu usprawnić efektywność przedsiębiorstwa. Z drugiej strony zakup maszyn, urządzeń, oprogramowań czy poszczególnych części może stanowić spore wyzwanie dla budżetu. Czy poszukując oszczędności warto skorzystać z możliwości zakupu lub leasingu maszyn używanych?


Czy obrabiarki są potrzebne?

Każdy przedsiębiorca z branży przemysłowej wie, że dobrej jakości obrabiarki stanowią podstawę dla jakości i wydajności pracy w firmie. Startując z tego typu działalnością, warto zdać sobie sprawę, że obrabiarki do metalu to tak naprawdę określenie dla całej gamy urządzeń. Zaliczają się do nich tokarki, wiertarki, frezarki, wiertarko-frezarki, wytaczarki, piły, strugarki, dłutownice, przeciągarki, walcarki, ciągarki, wtryskarki i urządzenia do obróbki plastycznej. Głównym zadaniem każdego z nich jest mechaniczna obróbka przedmiotów w celu nadania im konkretnego kształtu, wymiaru czy chropowatości. Ze względu na właściwości poszczególnych narzędzi, obrabiarki do metalu stały się na przestrzeni lat stosowane w licznych gałęziach przemysłu. Ich zakup jest często podstawą dla działalności firmy.

Nowe czy używane?

Wiadomo już, że w wielu firmach zakup różnego rodzaju obrabiarek jest koniecznym wydatkiem. Nie da się jednak ukryć, że nowe urządzenia dużo kosztują. To kłopot zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców - sfinansowanie zakupu nowych części wymaga zazwyczaj zaciągnięcia kredytu lub wzięcia maszyn w leasing. Niemniej jednak to wciąż spory wydatek, jedynie rozłożony w czasie. Nowe sprzęty są droższe od używanych, ale mają jedną kluczową zaletę - gwarancję producenta. Dodatkowo, jako że są nowe, pracują bez zarzutu. A nawet jeżeli doszłoby do awarii, to zostanie ona zlikwidowana bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w ramach serwisu gwarancyjnego. W niektórych przypadkach wyjątkowo rozległe usterki mogą nawet skutkować wymianą obrabiarki na nową.

Używane maszyny mogą kosztować nawet o połowę mniej niż nowe, a przy tym ich jakość nie musi być dużo niższa. Decydując się na zakup używanych urządzeń wysokiej klasy, renomowanych firm można nawet nabyć sprzęt lepszy niż nowy. Tego typu urządzenia mogą być dłużej eksploatowane, ciesząc dobrą jakością i bezawaryjną pracą. Wiele tutaj zależy od tego, w jakim stanie zostaną kupione. Używane maszyny często można nabyć od bankrutujących firm lub w ramach wyprzedaży zagranicznych przedsiębiorstw, powodowaną np. wymianą sprzętu na nowszy. Jeszcze innym sposobem jest odszukanie dobrej firmy specjalizującej się w sprzedaży lub leasingu zarówno nowych jak i dobrej jakości używanych urządzeń. To nie takie trudne - wysokiej klasy specjalistyczne zakłady można znaleźć w bazach danych, takich jak PKT.pl - spis firm oferujących usługi obróbki mechanicznej.

Kupując nowe obrabiarki należy się przygotować na spory wydatek. Taki zakup gwarantuje niezawodność lub serwis w przypadku ewentualnej awarii. Używany sprzęt, nawet ten wyższej klasy, można nabyć taniej niż nowy. Ale z drugiej strony wszelkiego rodzaju naprawy będzie trzeba pokrywać z własnej kieszeni.

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.