Najlepsze kotły na drewno – działanie i zalety

Kotły na drewno to jeden z najstarszych sposób ogrzewania domów i budynków. Inaczej nazywane są piecami opalanymi drewnem lub grzejnikami hydraulicznymi. Piece grzewcze na drewno należą do najbardziej wydajnych kotłów. Kotły na drewno są czasami określane, jako piece na drewno, piece opalane drewnem lub grzejniki hydrauliczne.

Obecnie na rynku dostępne są kotły na drewno:

  • wewnętrzne

  • zewnętrzne

Kotły zewnętrzne powinny być umieszczane na zewnątrz w odległości około pięćdziesięciu stóp lub więcej od budynku, najlepiej blisko źródła drewna. Modele kotłów na drewno o wysokiej sprawności można umieszczać w pomieszczeniach takich jak garaż, sklep lub budynek gospodarczy.

Jak działają kotły na drewno?
Kotły na drewno wewnętrzne / zewnętrzne są urządzeniami, których działanie opiera się na bazie ciepłej wody. Piece na drewno ogrzewają wodę w płaszczu wodnym otaczającym skrzynkę paleniskową i przepuszczają ją przez izolowane rury do budynku, który ogrzewają. Ciepła woda dostarczana jest bezpośrednio do kaloryferów w domu lub budynku. Wiąże się z cała instalacją grzewczą i może również dostarczać ciepłą wodę użytkową, co zwiększa oszczędność. Dodatkową możliwością jest doprowadzenia ogrzanej wody do ogrzewania podłogowego. Dzięki szerokiemu zastosowaniu i wykorzystaniu wody ogrzewanej w kotłach na drewno- piec opalany drewnem to doskonałe i oszczędne rozwiązanie do każdego domu.

Kotły na drewno zewnętrzne

Zarówno piece na drewno wewnętrzne jak i zewnętrzne mają wiele zastosowań. W przypadku kotłów zewnętrznych ciepło może być dostarczane do elementów zewnętrznych znajdujących się wokoło domu lub budynku (baseny, myjki ciśnieniowe, jacuzzi, wanny, systemy czyszczące). To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku posiadania dużych rezydencji i ogrodów użytkowanych przez cały rok.

Czy kotły na drewno są oszczędnym rozwiązaniem grzewczym?

Obecnie zakupując kotły na drewno prawie zawsze otrzymujemy kilkuletnią gwarancję, a także możliwość serwisowania sprzętu u dystrybutora. Wybór kotłów z gwarancją zapewni Tobie spokój oraz możliwość korzystania z darmowych usług naprawczych. 
Wykonanie instalacji kotła na drewno wraz z kominem, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej, grzejnikami, rurami i elementami armatury kosztuje około 35 tysięcy złotych. Według przeliczeń i badań roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni ki 120 m2 to około 2000 zł.

Kotły na drewno i biomasę zalety i wady

Kotły na drewno i biomasę obecnie stały się bardzo popularne, wynika to ze spadku cen paliw pochodzenia roślinnego oraz ekologiczności pieców. Biomasa jest paliwem odnawialnym, powrotnie można je uzyskać poprzez sadzenie drzew. Podczas spalania biomasy do atmosfery uwalnia się bardzo mało dwutlenku węgla (taka sama ilość, jaką rośliny pobierały w procesie fotosyntezy). Piece na biomasę są, zatem ekologiczne, dzięki temu cieszą się dużą popularnością.

Kotły na drewno są najbardziej wydajne, gdy mają specjalną konstrukcję pieca pozwalającą im na powolne i małe spalanie przy jednoczesnym dużym dostarczaniu energii. Nowoczesne kotły na drewno kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oprócz tego kotły na drewno potrzebują instalacji wentylacyjnej i dostępu do komina. Piece opalane drewnem wymagają osobnego urządzenia służącego do podgrzewania wody użytkowej, które jest niezależne od koła lub współpracuje z nim. Kotły na drewno pracują najczęściej w instalacji grzewczej systemu otwartego. Istnieją również modele, które są przystosowane do pracy w układzie zamkniętym.

Najlepsze kotły na drewno - piece stalowe

Najczęściej polecanymi kotłami na drewno są piece wykonane z wysokiej jakości stali. Kotły stalowe to dość duży wydatek, który niewątpliwie się opłaca. Urządzenie tego typu zawsze ma dożywotnią gwarancję i służy nam nawet do końca życia.

Tolerancja ciepła
Stal nierdzewna stosowana do produkcji kotłów na drewno może wytrzymać temperatury do 1400 ° F, natomiast stale węglowe używane w innych piecach zaczynają się utleniać w temperaturze 800 ° F. Piec stalowy dobrej jakości jest długotrwałym i odpornym urządzeniem.

Odporność na korozję
Stal nierdzewna posiada warstwę tlenku chromu nałożoną na wierzch stali. Dzięki temu zabiegowi stal zatrzymuje przenikanie tlenu i nie rdzewieje. Dodatkowo kotły na drewno stalowe mają dużą grubość, która nadaje jeszcze większa trwałość.

Przenikanie ciepła
Im wyższej jakości stal nierdzewna wykorzystana do produkcji kotłów na drewno, tym wyższa i sprawniejsza zdolność przenoszenia ciepła. Mniejszej jakości stal może przenosić ciepło gorzej o nawet 60 %.

Rozszerzalność termiczna
Wysokiej jakości stal nierdzewna przewyższa wszystkie inne stale nierdzewne stosowane w piecach wewnętrznych / zewnętrznych na drewno o bardzo niskim stopniu rozprężania i takim, który jest podobny do stali miękkiej. Często można zauważyć, że wykonane ze stali nierdzewnej słabej jakości kotły mają pęknięcia, które wymagają profesjonalnego spawania.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.