Obróbki blacharskie - funkcja

Dekarskie obróbki blacharskie dachu są elementem, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, a jednak rola jaką spełniają jest nie do przecenienia. To właśnie ten element stanowi główną warstwę izolacyjną dachu, chroniąc w ten sposób budynek przed niszczącym działaniem wody. Niewłaściwe wykonanie obróbek zaskakuje szybkim zawilgoceniem ścian. Obróbki blacharskie - funkcja

Podstawowa funkcja


Obróbki blacharskie dachu są drobnymi elementami, które pełnią funkcję wykończenia dachu (także balkonów, tarasów czy komina). Najczęściej wykonuje się je na krawędziach, załamaniach i wszelkich łączeniach, jakie występują na powierzchni pokrycia dachu.


Ich podstawowe zadanie to zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci wgłąb struktury budynku oraz odprowadzanie wód opadowych. Elementy te służą także zabezpieczeniu drewna przed zawilgoceniem. 

Wilgoć to bardzo poważny problem Obróbki blacharskie - funkcja


Wszelkie szczeliny w poszyciu dachu sprawiają, że wilgoć będzie swobodnie wnikać w ściany budynku. W konsekwencji doprowadzi to do powstania pleśni i grzybów. Mury ulegną zniszczeniu, tracąc przy tym swoje właściwości termoizolacyjne. W okresie jesienno - zimowym dojdzie do ich przemarzania i rozsadzania konstrukcji.


Prawidłowo wykonane obróbki blacharskie eliminują ten problem w całości. Dekarz lub blacharz musi precyzyjnie określić miejsca, w których elementy te muszą zostać zamontowane. W ten sposób uniknie się ryzyka stałego zawilgoceniem budynku. 

Na co zwrócić uwagę? 

Niewłaściwe wykonanie obróbek blacharskich może mieć znaczenie poważniejsze konsekwencje niż ich brak. Dlaczego? Ponieważ niewłaściwie wykonany element utrudnia odparowanie wody, przez co może ona dłużej zalegać. To z kolei przekłada się na większe szkody.


Niezwykle ważne są prace przygotowawcze. Zagięcie blach, wycięcie rowków - to wszystko musi zostać wykonane niezwykle precyzyjnie. Istnieje wiele sposobów łączenia blach - na zakłady, na nity, poprzez spawanie lub lutowanie. W każdym przypadku wymagana jest niezwykła dokładność i precyzja. Przy obróbkach blacharskich najczęściej stosowane są różne formy zakładów. Bardzo często stosuje się też przy tym odpowiednie techniki lutowania. Idealne spasowanie elementów jest możliwe na podstawie dokładnych pomiarów miejsca, w którym element ma zostać zamontowany. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy dach został już ołatowany. 

Wykończenie okapów 

Niezwykle istotne jest prawidłowe wykończenie okapów. Bez odpowiednich obróbek blacharskich woda będzie spływała wprost na ściany budynku, odprowadzająca przy tym do ich zawilgocenia. Do zabezpieczenia okapów używane są pasy nadrynnowe i podrynnowe. Mają one kształt litery "L". Dokładna technika wykończenia okapów jest uwarunkowana przez zastosowany rodzaj pokrycia oraz przez kształt rynny.


Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są rynny podwieszane oraz leżące. W pierwszym przypadku blacha rynnowa powinna zostać wygięta na brzegach równoległych i prostopadłych do linii okapu. W momencie gdy mamy do czynienia z rynną leżącą, brzegi powinny zostać wygięte w kierunku ukośnym do okapu.

Grafika pochodzi ze strony budmax-metal.com.pl

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.