Zastosowanie przenośników taśmowych

W dobie dynamicznych przemian technologicznych ciężko wyobrazić sobie przemysł, który mógłby sprawnie funkcjonować bez odpowiednich maszyn. W górnictwie czy w hutnictwie bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju przenośniki. Dzięki nim transport kruszyw staje się znacznie wydajniejszy, co pozwala zwiększyć wyniki finansowe przedsiębiorstw.

Wśród różnego rodzaju przenośników największym zainteresowaniem cieszą się przenośniki taśmowe. Z definicyjnego punktu widzenia są to urządzenia transportowe o charakterze ciągłym, które zwykle stosowane są do transportu materiałów sypkich lub drobnych. Używa się ich zazwyczaj w magazynach, składowiskach, kopalniach kruszywa, placach budowy oraz na liniach produkcyjnych.

Fachowcy z firmy prefamet.com.pl zwracają uwagę, że istnieje wiele konstrukcji przenośników taśmowych. Zdecydowana większość z nich napędzana jest za pomocą silników elektrycznych. Najczęściej spotykanym modelem jest przenośnik w skład którego wchodzi taśma transportowa, zwana inaczej przenośnikową, połączona w pętlę podpartą na rolkach nazywanych również krążnikami. Przenośniki taśmowe napędzane są zwykle za pomocą jednego lub wielu bębnów napędowych. Taśma jest napinana za pomocą mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń napinających, takich jak: śruba rzymska, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne lub pneumatyczne. W przypadku gdy występuje konieczność transportowania materiałów, które mogą oblepiać taśmę, montowane są z reguły odpowiednie urządzenia do czyszczenia taśmy, takie jak szczotki, noże lub skrobaki.

Taśma w przenośniku taśmowym wykonana jest najczęściej z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny. Dodatkowo wzmacniana jest często stalowym drutem. W produkcji są też przenośniki, w których rolę nośnika pełni taśma lub siatka stalowa. Takie rozwiązania są stosowane np. na liniach technologicznych przechodzących przez piece i myjki.

Specjaliści z prefamet.com.pl wymieniają dwa przodujące sposoby napędzania takich maszyn - na rynku znajdziemy przenośniki napędzane linami bądź łańcuchami. Czasami pojawiają się również przenośniki z taśmą wyposażoną w poprzeczki, które ułatwiają transport materiałów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą przykrywającą nosiwo. Trzeba pamiętać, że przy długich przenośnikach taśma powrotna powinna być odwracana. Czasami jednak stosuje się rozwiązanie, w którym konstrukcja z taśmą jest zwijana w rurę w środkowej części trasy przenośnika. Sprawia to, że materiał transportowany jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, a trasa przenośnika może przebiegać po łukach.

Niektóre przenośniki wyposażane są w różnego rodzaju urządzenia dodatkowe. Należą do nich między innymi mierniki przepływu przenoszonego materiału czy wykrywacze metali. Pracę przenośnika zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy itp.

Przenośniki taśmowe lub łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą transportować materiały na wielokilometrowe odległości. Wykorzystuje się je w zakładach, w których transport kołowy jest utrudniony lub mniej ekonomiczny, jak również do przenoszenia materiałów z miejsca niższego na wyższe. Przenośniki te wykorzystuje z powodzeniem górnictwo. W kopalniach podziemnych urządzenia te, po dodatkowym wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, służą do transportu pracowników. W kopalniach odkrywkowych stosuje się przenośniki których położenie jest zmieniane w trakcie przesuwania frontu robót, co odbywa się za pomocą mostów skarpowych.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.