2015-09-01 11:12:22 Cięcie laserem najpopularniejszą metodą obróbki materiałów

Cięcie laserem to jedna z najnowocześniejszych i uniwersalnych metod pokonania spójności materiału, która obecnie została spopularyzowana w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Najważniejsze cechy tej metody cięcia spróbujemy wyjaśnić wraz z przedstawicielami firmy produkcyjno-usługowej CKS z Leżajska zajmującej się szeroko rozumianą obróbką metalu.

Z definicji… Cięcie laserem najpopularniejszą metodą obróbki materiałów

Cięcie laserem to rodzaj termicznej obróbki materiałów, która może następować poprzez sublimację, topienie czy też wypalanie. Przeważnie stosuje się kombinację tych trzech metod cięcia laserowego, które reguluje norma DIN 2310. W procesie cięcia laserowego wykorzystuje się gazy techniczne (m.in. azot, argon, acetylen, dwutlenek węgla czy hel).

Cięcie laserem można zdefiniować jako punktowe wprowadzenie energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Pierwszy laser z kryształem korundu domieszkowanym chromem (rubinowy) powstał 16 maja 1960 roku, a jego autorem był Theodore Maiman. Pierwszy polski laser (laser gazowy He-Ne, generujący promieniowanie podczerwone) powstał w 1963 roku w Wojskowej Akademii Technicznej.

Główną zaletą cięcia z wykorzystaniem lasera jest produkt, który bez dodatkowych procesów technologicznych nadaje się do dalszej obróbki. Laserowe cięcie blach, jak sama nazwa wskazuje, stosowane jest przede wszystkim do cięcia blach o grubości do 6 mm. Dzisiejsze ultra nowoczesne lasery tną z prędkością dochodzącą do 25 m/min, a ich posuw jałowy wynosi do 55 m/min.

Sprzęt oraz zastosowanie Cięcie laserem najpopularniejszą metodą obróbki materiałów

Warunkiem uzyskania najwyższej jakości cięcia jest m.in. zastosowanie najlepszych maszyn do cięcia laserem. Firma CKS (Centrum Konstrukcji Stalowych) z Leżajska wykorzystuje najnowocześniejsze modele laserów do cięcia blach marki Trumpf, w tym m.in. model Trulaser 3060. Maszyny używane przez CKS to elastyczne i niezawodne urządzenia zapewniające możliwość ustawienia sprzętu w nawet najmniejszych pomieszczeniach, niskie nakłady inwestycyjne oraz koszty eksploatacyjne, a także łatwą obsługę.

Metodą cięcia laserem można obrabiać również wiele materiałów niemetalicznych, w tym m.in. drewno, szkło, ceramikę, papier, tekstylia czy pleksi. Jest to więc metoda obróbki materiału niezwykle wszechstronna i uniwersalna.

Artykuł powstał przy współpracy zhttp://cks-laser.pl/

Wyświetleń: 961

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.