2015-11-10 13:13:12 Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu domu styropianem?

Aby zmniejszyć koszty jakie ponosimy na ogrzewanie domu warto zainwestować w ocieplenie domu oraz właściwy wybór materiałów do termoizolacji. Na rynku znajdziemy m.in. styropian, płyty PIR czy wełnę mineralną. Zanim zabierzemy się za szukanie ekipy remontowej, warto dobrze się przygotować.

Zobacz 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu.

1) Zabezpieczenie budynku
Wszystkie okna powinny być zabezpieczone folią. Uchroni to okna przed zabrudzeniem. Rusztowanie powinno być osłonięte siatką, zabezpieczającą elewację przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem.  Dzięki temu nakładany materiał  równomiernie wysycha.

2) Złe przygotowanie podłoża
Styropian, który używamy do ocieplenia domu nie może być przyklejany na źle oczyszczona powierzchnię. Wszelkie nierówności czy kurz zmniejszają przyczepność kleju. Nierówne tynki z ubytkami wymagają naprawy lub skucia. Ze ściany należy usunąć całą pleśń, wykwity itp. Warto też wiedzieć jakie są powody ich powstawania.

3) Kolejność prac budowlanych Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu domu styropianem?
Styropian nie będzie dobrze się trzymał podłoża jeśli pomylimy kolejność prac budowlanych. Najpierw zaczynamy od oczyszczenia podłoża, następnie nakładamy klej i zatapiamy w nim siatkę. Nigdy odwrotnie. Trzeba pamiętać również o gruntowaniu. Skutkiem będzie nieprawidłowe wiązanie tynku cienkowarstwowego, co prowadzi do powstania prześwitów szarego koloru kleju i nierówną powierzchnią elewacji. Po  dłuższym okresie tynk może popękać i odpadać.

4) Niewystarczające mocowanie styropianu do warstwy nośnej
Możemy wyróżnić trzy przyczyny złego mocowania izolacji do warstwy nośnej. Pierwsza to niestaranne nałożenie kleju. Druga to użycie produktu o zbyt niskich parametrach. Trzecia to zbyt słabe mocowanie mechaniczne. Łączniki mechaniczne to różnego rodzaju kołki oraz kotwy, które powinny być zgłębione na minimum 5 cm w warstwie nośnej. Wykonawcy często mocują mechanicznie styropian tylko w narożach budynku oraz wokół otworów okiennych i drzwiowych (zwykle co 30 cm). Tylko dlatego że są tam narażone na parcie i ssanie wiatru.

5) Styropian bez osłony przed warunkami atmosferycznymi
Styropian, który wystawiony jest na działanie promieni słonecznych ulega powierzchniowej degradacji, która może pogorszyć przyczepność warstw wykończenia. Materiały przeznaczone do termoizolacji należy chronić przez wpływami atmosferycznymi. Dotyczy to zarówno produktów składowanych na budowie, jak i po ich użyciu. Doskonale sprawdza się styropian grafitowy, który dzięki swoim właściwościom jest odporny na warunki atmosferyczne.

Wyświetleń: 3291

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.