Wentylacja budynku


W budynku energooszczędnym bardzo ważną rolę odgrywa wentylacja i tylko jeden jej rodzaj można w takim budynku zastosować. Projekt budowlany przewiduje zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). W tradycyjnej instalacji wentylacyjnej przy złych warunkach atmosferycznych, instalacja ta może generować do 30 % strat ciepła. Straty te znacząco wpływają na koszty ogrzewania. Stosowanie wentylacji z rekuperacją ogranicza te straty. Najwyższej jakości centrale wentylacyjne uzyskują sprawność odzysku rzędu 90 %. Przy wyborze centrali wentylacyjnej należy zwrócić uwagę na sprawność odzysku ciepła i to w jaki wymiennik ciepła centrala wentylacyjna jest wyposażona. Najwyższe sprawności uzyskuje się przy zastosowaniu wymienników obrotowych lub przeciwprądowych. Aby uzyskać sprawność 85-90% przy zastosowaniu wymienników krzyżowych, centrala wentylacyjna powinna być wyposażona w podwójny wymiennik krzyżowy, co zwiększa koszty takiej centrali.

Rys 1.1. Zasada działania centrali nawiewno-wywiewnej z rekuperacją marki Enervent.

Przy zastosowaniu instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej inwestor może zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych, bez zmiany projektu. Szyb wentylacji grawitacyjnej musi się znajdować w pomieszczeniu kotłowni, zależnie od systemu źródła ciepła. Kolejną rzeczą jest brak konieczności instalowania nawiewników w oknach, okien z mikrorozszczelnieniem. Okna, które mogą być umyte z zewnątrz nie musza być otwieralne. Jeśli inwestor będzie postępował według tych zasad koszt instalacji wentylacji mechanicznej będzie podobny do kosztu wykonania instalacji wentylacji grawitacyjnej. Nowoczesnym rozwiązaniem dla takiej wentylacji jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła GWC. Pozwala on na pobieranie ciepła z gruntu. Latem GWC działa jako chłodnica powietrza, zimą nagrzewa powietrze na wlocie do centrali wentylacyjnej. W większości przypadków jest to rura antybakteryjna wykonana z PCV zakopana na głębokości 1,5 -1,8 m. Należy jednak pamiętać, że GWC można wykorzystywać latem i zimą. Jesienią i wiosną czerpane powietrze powinno być bezpośrednio z zewnątrz, a umożliwia to zastosowanie odpowiedniej automatyki i przepustnic.

Więcej informacji o domu energooszczędnym znajdziesz na http://www.mam-sklad.pl/dom-energooszczedny.php

serwis mam-sklad.pl

Podstawy teoretyczne dotyczące pomp ciepła

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 10326

3 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.4/5 (12 głosów oddanych)

  • Frizo zaswad@mam-sklad.pl 2020-02-12 10:34:07

    Firma www.frizo.pl jako część projektu wyposażenia magazynu przemysłowym sprzętem chłodniczym zajęła się również wentylacją w budynku. Mają specjalistów i zaplecze w tym zakresie więc obyło się bez niespodzianek. 

  • In therm walkoski@mam-sklad.pl 2019-10-25 09:58:03

    Firma  www.in-therm.pl przygotowała nam projekt wentylacji razem z jego realizacją. Nowoczesne podejście i sprawna organizacja pracy. 

  • ventus rekuperacja ipioni@mailinator.com 2018-04-25 17:35:22

    Jeśli chodzi o nowoczesną wentylację to jesteśmy po remoncie i teraz mamy wentylację z odzyskiem ciepła, która daje naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Firma  www.ventus.info.pl stanęła na wysokości zadania.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.