3 niezbędne akcesoria wykończeniowe do montażu podłogi


3 niezbędne akcesoria wykończeniowe do montażu podłogiWybierając podłogę do pokoju czy sypialni, zwykle zwraca się uwagę na jakość, cenę czy wzór desek. To istotne aspekty, ale należy również pamiętać o akcesoriach wykończeniowych potrzebnych do prawidłowego montażu całej podłogi. Nie można zapomnieć o łącznikach, zakończeniach czy rozetach. Listwy progowe i listwy przypodłogowe są niemniej ważne, by podłoga efektownie wyglądała. Co będzie potrzebne?

 

Listwy przypodłogowe

Niezbędnym elementem wykończeniowym, mocowanym po założeniu całej podłogi są listwy przypodłogowe. Te wykonane z tworzywa sztucznego wyróżniają się elastycznością i trwałością. Wbrew powszechnej opinii o ich przeznaczeniu wyłącznie do paneli, świetnie sprawdzają się również przy podłogach drewnianych. Listwy przypodłogowe dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do struktury i wybarwienia podłogi. Poza oczywistą funkcją estetyczną, listwy przypodłogowe skutecznie osłaniają przewody prowadzone wzdłuż ściany. Specjalnie zaprojektowana budowa z wolną przestrzenią wewnątrz umożliwia wygodne schowanie kabli, a jeśli jest ich naprawdę sporo, można wybrać listwy przypodłogowe wysokie. Ich montaż do ściany nie powinien sprawiać większych trudności, ponieważ posiadają odpowiednie otwory montażowe.

 

3 niezbędne akcesoria wykończeniowe do montażu podłogi

Listwy profilowane

Podobnie jak listwy przypodłogowe służą do estetycznego dopracowania zamontowanej podłogi, ale zwykle wykonane są z drewna bądź mieszanek drewnopodobnych. Wśród listew profilowanych znaleźć można: kantówki, ćwierćwałki, listwy maskujące, półwałki a także wałki. Wszystkie tego typu elementy można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do podłogi, ale także do estetycznego wykończenia ościeżnicy drzwiowej czy okiennej. Listwy profilowane, ze względu na materiał wykonania, montuje się nieco inaczej niż listwy przypodłogowe. Zwykle wymagają przybicia małymi gwoździami. Wykorzystując drewniane elementy, należy zwrócić uwagę na charakter i właściwości naturalnego surowca. Tendencja do gęstego przybijania gwoździami czy wiercenia otworów do mocowania, wcale nie skutkuje lepszym przytwierdzeniem. Im więcej dziur w drewnie, tym większa szansa na uszkodzenie jego struktury, a co za tym idzie – powstają pęknięcia, szczeliny i zarysowania.

Łączniki i zakończenia

Zamocowane wzdłuż krawędzi parkietu listwy przypodłogowe wymagają odpowiedniego połączenia na rogach i elementów końcowych. Do tego celu służą łączniki i zakończenia wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego. Elementy te są łatwe do zamocowania i nie ma konieczności ich przyklejania czy śrubowania. W zależności od rodzaju narożnika, łączniki narożne występują w dwóch wersjach – wewnętrzne i zewnętrzne. Oba typy łączy się z listwami przypodłogowymi za pomocą specjalnych wypustek. Wszystkie akcesoria dostępne są w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach, by idealnie pasowały do desek, paneli i listew przypodłogowych.

 

3 niezbędne akcesoria wykończeniowe do montażu podłogi

Wybierając konkretny kolor i wzór paneli podłogowych czy deski, zwróć uwagę na dostępność akcesoriów wykończeniowych w danym wybarwieniu. Szeroki wachlarz elementów uzupełniających pozwala uniknąć problemów z doborem właściwego modelu.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1180

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.