Altana ogrodowa bez tajemnic


Altana ogrodowa bez tajemnicPosiadanie domu jednorodzinnego to marzenie wielu rodzin, dla których ważna jest niezależność i przestrzeń. Możliwość korzystania z dużego tarasu i własnego ogrodu jest często kluczowym argumentem przemawiającym za podjęciem wysiłku związanego z realizacją poważnej inwestycji w postaci budowy. Kiedy już jednak uda się doprowadzić ją do szczęśliwego końca, wtedy najczęściej pojawiają się kolejne pomysły związane z udoskonalaniem nie tylko tego co wewnątrz, ale również tego co wokół domu. To najlepszy moment, aby zastanowić się nad małą architekturą i pomyśleć o lokalizacji ogrodowej altany. Gwarantujemy, że tak wyjątkowe miejsce szybko zyska swoich wiernych fanów, nie tylko wśród domowników, ale również wśród gości. Tym razem podpowiadamy, jak łatwo, szybko i bez błędów zrobić to samodzielnie.


 

Altana funkcjonalna

Ogrodowe altany mają długą tradycję - zewnętrzne, zadaszone miejsca, w których można było schronić się przed słońcem, usiąść z lekturą albo spotkać się w większym gronie na posiłku znane były już w starożytności. Lekkie konstrukcje stawiane w ogrodach zapewniały dostęp do świeżego powietrza niezależnie od pogody – upału lub deszczu, izolując od bezpośredniego sąsiedztwa domu i umożliwiając relaks w zaciszu ogrodu. Często wykorzystuje się je również jako zewnętrzne jadalnie, obok których stawia się również zewnętrzne grille. W takim przypadku warto zastanowić się nad liczbą osób, która powinna zmieścić się pod takim dachem oraz pomyśleć o funkcjach, które chcemy przed nią postawić – czy potrzebne będzie miejsce na stół czy raczej na stolik kawowy, czy przyda się stolik pomocniczy albo podręczna szafka, a może wystarczy tylko miejsce na ławki do siedzenia i wyższa ława pośrodku.

Wbrew pozorom altana wcale nie musi być duża, aby była wygodna dla wielu osób. Zgodnie z przepisami bez pozwolenia można postawić altanę do 35 m² (wystarczy zgłosić zamiar jej budowy w odpowiednim miejscowo wydziale budownictwa, dołączając szkic). Najpopularniejsze altany mają zwykle wymiary 3x4, 3x3 lub 4x4 m, nie koniecznie przyjmując kształt prostokątów lub kwadratów, a również bardzo popularnych sześciokątów, dzięki czemu cała konstrukcja wygląda lżej i jest bardziej atrakcyjna dla oka.

Nie mając wyrobionego zdania na temat tego, jak ma wyglądać nasza altana lub obawiając się jej budowy według własnego pomysłu warto przyjrzeć się propozycjom firm, które w Internecie oferują gotowe projekty domów, gdyż wraz z zamawianą dokumentacją można bezpłatnie otrzymać komplet rysunków, na podstawie których można wykonać samodzielnie różne obiekty małej architektury, w tym również altany.

 

Altana dobrej jakości

Samodzielnie stawiane altany mają zwykle drewnianą, lekką konstrukcję. Najczęściej wykorzystuje się drewno świerku lub sosny, które jest u nas popularne i stosunkowo tanie. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele ofert producentów, którzy zapewniają materiał potrzebny do realizacji obiektów małej architektury lub wręcz gotowe zestawy np. altan. W przypadku gotowych produktów można też wybierać spośród altan metalowych np. z lekkiego aluminium. Niezależnie jednak od użytego materiału na konstrukcję altan składają się słupy i dach (zawsze) oraz ścianki i podłoga (czasami).

Przewidując ściany raczej planuje się ażurowe przepierzenia, przy których sadzone są pnącza, które z biegiem czasu stworzą naturalną osłonę z zieleni. To świetny sposób na estetyczne wykończenie ogrodowego pawilonu.

Mając konstrukcję nośną, wystarczy jeszcze zadbać o właściwe zadaszenie, które ochroni przed deszczem i skwarem. Najczęściej na ramę opartą na słupach nośnych nakłada się gonty bitumiczne imitujące dachówki, ale można zastosować również inne pokrycie np. gonty drewniane, strzechę (w przypadku rustykalnych stylizacji), albo poliwęglan (w przypadku stylu nowoczesnego).

Każdorazowo charakter altany warto dostosować do istniejącej już zabudowy – domu i ogrodu, aby stanowiąc estetyczny akcent, nie narzucała się swoją obecnością, wręcz przeciwnie – pozwalała na chwilę zapomnienia.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1495

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.