Aranżacja biura w mieszkaniu czyli jak wydzielić idealną przestrzeń do pracy


Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna nie tylko pośród osób wykonujących wolne zawody, lecz również wśród osób prowadzących swój własny biznes. Biuro we własnym domu jest ogromną wygodą ze względu na elastyczność czasu pracy. Niestety popularny home office jest również dużym wyznawaniem bo ciężko jest skupić się na pracy pośród mnóstwa domowych obowiązków- tym samym oddzielając pracę od życia prywatnego. Jak zaprojektować domowe biuro, aby pracować w nim efektownie?

Aranżacja biura w domu

Każdy, kto pracuje w domowym zaciszu chciałby rozsiąść się wygodnie w fotelu umieszczonym we własnym gabinecie, który znajduje się z dala od zgiełku codziennej krzątaniny. W takim miejscu można bez problemu skoncentrować się, tym samym zwiększając efektywność swojej pracy.

Projektowanie biura jako osobnego pomieszczenia jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które prowadzą własny biznes i przyjmują klientów w swoim domu. W takim przypadku do domowego biura powinno prowadzić osobne wejście dzięki któremu będzie można zapewnić maksymalny komfort domownikom oraz klientom. W takim domowym gabinecie można zaaranżować również strefę relaksu, aby móc zregenerować swoje siły w ciągu dnia.

Brak gabinetu, a przestrzeń "do pracy"

Własne pomieszczenie do pracy często pozostaje tylko w sferze marzeń osób pracujących zdalnie. Jednak aranżację biura w domu można rozwiązać wygospodarowując "kąt" w pomieszczeniu o innym przeznaczeniu np.: poprzez wstawienie małego biurka do sypialni. Mini biuro można oddzielić od reszty pomieszczenia rozkładanym parawanem, co powoduje zyskanie wizualnej izolacji, a tym samym możliwość skupienia się na wykonywanej pracy. Po skończonej pracy parawan można złożyć i schować tym samym łącząc z powrotem przestrzeń biurową z domową.

W pomieszczeniach wielofunkcyjnych ważne jest zachowanie równowagi w danym wnętrzu. Dlatego najlepiej jest, aby miejsce do pracy było urządzone w tym samym stylu co reszta mieszkania.

Co jest ważne w urządzaniu miejsca do pracy w domu?

Aranżację przestrzeni do pracy w domu należy zacząć od punktu centralnego czyli biurka. Najlepiej jest, gdy biurko jest ustawione bokiem do okna- dzięki temu ilość światła jest odpowiednia. Wielkość blatu biurka powinna być zawsze dostosowana do charakteru pracy np.: grafikowi będzie potrzebny większy blat biurka niż tłumaczowi.

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego krzesła do biurka- wielogodzinne siedzenie w złej pozycji może powodować bóle kręgosłupa. Krzesło do biurka powinno posiadać ergonomiczne oparcie, które dopasowuje się do kształtu pleców.

Ważne dobre oświetlenie

Bardzo duży wpływ na ergonomię pracy ma oświetlenie. Warto dostosować sztuczne światło do naturalnego oświetlenia czyli najlepiej jest doświetlić miejsce pracy lampką ustawioną po lewej stronie biurka dla osoby praworęcznej, a po prawej dla osoby leworęcznej- dzięki temu można uniknąć rzucania cienia przez rękę.

Urządzanie przestrzeni do pracy w domu jest dość trudne. Warto pamiętać, iż miejsce do pracy powinno być urządzone z zachowaniem zasad ergonomii dzięki temu można zwiększyć efektywność własnej pracy.

InterBiuro - realizacja biur.


Wyświetleń: 506

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

  • praca ze zwierzakiem w domu matrix85@o2.pl 2021-01-15 16:20:34

    Praca zdalna zdecydowanie ma swoje plusy, które sobie chwalę, a odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w postaci porządnego biurka z dobrym oświetleniem w odosobnieniu pozwala na naprawdę efektywną pracę w domowych warunkach. Pewnie komplikacje pojawiają się jednak w przypadku posiadania zwierzaka w domu i jego aktywności. Ja np. mam szczeniaka w mieszkaniu i jedyny rozwiązaniem stało się kupno odpowiedniego legowiska i zabawek, dzięki temu pies jest w stanie usiedzieć koło mojego biurka spokojnie, bo po prostu jest mu wygodnie z zabawkami na legowisku ortopedycznym dla psa, które mu kupiłam ;) W takich warunkach zdecydowanie można pracować! 

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.