Bałagan po remoncie? Poznaj tricki, które ułatwią Ci jego okiełznanie!


Remont szczęśliwie zakończony – wchodzisz więc do mieszkania, by podziwiać efekt końcowy i… załamujesz ręce, widząc wszechobecny bałagan. Poznaj kilka sprawdzonych tricków na skuteczne i niewymagające dużego wysiłku porządki po pracach remontowych – a wszystko pójdzie jak z płatka!

Pierwsza zasada – odkurzaj od góry do dołu

 

Widząc kurz i pył zebrane na podłodze, najpewniej automatycznie zabierzesz się najpierw za doprowadzenie do porządku posadzki. Okazuje się jednak, że jest to błąd. Dlaczego? Jeśli później zaczniesz ścierać kurz z wysokich szafek, lamp czy okien, spadnie on na ziemię – a Twoja praca pójdzie na marne. Zacznij więc od dokładnego wyczyszczenia wszystkich innych powierzchni, a podłogę zostaw na sam koniec – gdy będziesz już pewien, że nic jej nie zabrudzi.

Czym odkurzyć zalegający na posadzce pył? Oczywiście możesz skorzystać z tradycyjnego odkurzacza domowego, jednak pamiętaj, że urządzenie to dysponuje ograniczoną mocą. Może się zatem okazać, że odkurzenie takiej warstwy grubego pyłu poremontowego po prostu przerośnie jego możliwości. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj profesjonalny odkurzacz przemysłowy. Choć urządzenie takie kosztuje nieco więcej, pozwoli Ci dokładniej posprzątać i uchronić domowy sprzęt przed zniszczeniem. Warto więc rozważyć jego zakup – z myślą o przyszłych remontach czy też innych, większych pracach porządkowych.

 

Zacznij sprzątanie na sucho, skończ na mokro

 

Chcesz ułatwić sobie porządki po remoncie? Zacznij od usunięcia pyłu i innych sypkich zabrudzeń, a dopiero wtedy sięgnij po mopa i wiaderko z wodą. Dlaczego? Wydawać by się mogło, że skrapiając kurz wodą, sprawisz, że osiądzie na posadzce. W rzeczywistości jedynie co osiągniesz w ten sposób to kałuże z błotem, które nie tylko będzie trudne do usunięcia, lecz może wręcz pozostawić niemożliwe do usunięcia ślady na ścianach. Unikniesz tego, sięgając po wodę dopiero wtedy, gdy cały pył zostanie dokładnie zebrany z podłogi.

O czym jeszcze pamiętać, sprzątając po remoncie?

 

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie kilka złotych rad, z których również warto skorzystać podczas sprzątania domu po remoncie. Oto one:

 

- podczas sprzątania, uwzględniaj rodzaj aktualnie czyszczonej powierzchni – w zależności od potrzeby sięgaj po detergenty do drewna, kamienia czy też ceramiki;

 

- uważaj, aby podczas zeskrobywania zaschniętej farby nie porysować delikatnej powierzchni. Zamiast usuwać takie plamy mechanicznie, rozważ zastosowanie delikatnych rozpuszczalników, które rozpuszczą je, nie niszcząc powierzchni;

 

- czyszczenie świeżo pomalowanych ścian nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj o tym, że emulsja sezonuje się przez około 30 dni – jeśli zamoczysz ją w tym czasie, możesz pozostawić na niej trwały ślad;

 

- silne detergenty mogą się okazać szkodliwe dla skóry dłoni – dlatego też zaopatrz się wcześniej w rękawice ochronne, które zabezpieczą Cię przed tym. Postaw na te wykonane z grubszego materiału – posłużą Ci przez dłuższy czas.

Wyświetleń: 879

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.