Beton B50 czy B30? Czym się różnią mieszanki betonowe B50 i B30?


 

 

Mieszanka betonowa powinna być wybierana z rozwagą, w zależności od tego jakie prace chcemy wykonywać. Czy to ma być beton do fundamentów? A może potrzebny nam beton do prac niekonstrukcyjnych? Czy element betonowy będzie poddawany dużym naciskom i obciążeniom? To wszystko trzeba rozważyć przed rozpoczęciem pracy.

Beton wybieramy w zależności od tego co chcemy wykonywać. A także w jakich warunkach i tempie będziemy prowadzić prace – bo oprócz wytrzymałości, mieszkanki różnią się też czasem wiązania. Spójrzmy czym różni się beton B50 od betonu B30. A także, jakie mają wspólne zastosowania. Porównania dokonamy na przykładzie mieszanek betonowych Weber (Saint Gobain).

Beton B30 czy B50? A może nie ma różnicy?

 

W pewnych przypadkach, rzeczywiście nie będzie robiło różnicy to, która mieszanka betonowa zostanie zastosowana. Oczywiście różnica będzie w kosztach – i to poczujemy. Mieszanka B50 jest zwykle trochę droższa.

Zarówno mieszanka betonowa B30, jak i mieszanka B50 nadają się do takich prac jak:

  • Podkłady podłóg w pomieszczeniach użytkowych – możemy wykonywać zarówno te cienkowarstwowe jak i grube warstwy
  • Zalewanie podjazdów znajdujących się na zewnątrz budynków – np. przed domem, przed garażem itp.
  • Wykonywanie warstw dociskowych w takich miejscach jak balkon czy taras
  • Wylewanie fundamentów w obiektach tzw. małej architektury (np. altana, gablota, rzeźba ogrodowa)
  • Podmurówki ogrodzeń
  • Naprawy murów oraz elementów wykonanych w całości z betonu, zarówno zbrojonego, jak i niezbrojonego
  • Montaż słupków w ogrodzeniach (osadzenie ich w podłożu)
  • Mocowanie (kotwienie) elementów małej architektury, w tym także boiskach, placach zabaw.

Dużo wspólnych zastosowań. A w czym tkwi zatem różnica? Przede wszystkim w wytrzymałości i czasie wiązania.

 

Różnice między betonem B30 i B50

Pierwsza różnica tkwi w wytrzymałości. Zarówno na ściskanie, jak i drgania, uderzenia itp. Jeśli wykonane z betonu elementy będą bardzo obciążane przez nacisk, lepsza będzie mieszanka betonowa B50. Jej wytrzymałość na ściskanie wynosi ponad 50 MPa (megapaskali) – odpowiada to w przybliżeniu naciskowi 500 kg na cm2 (jest to wartość w pewnym przybliżeniu). Można zatem stwierdzić, że wytrzymałość betonu b50 na ściskanie jest bardzo wysoka. Beton B30 ma wytrzymałość mniejszą – wynosi ona 30 MPa (a zatem ok. 300 kg na cm2). Czy to mało? Także nie. Ale tam, gdzie obciążenia będą naprawdę bardzo duże, lepiej użyć betonu B50.

Druga duża różnica tkwi w czasie wiązania mieszanki. W przypadku betonu B30 będzie to ok. 6 godzin. Beton B50 wiąże w 4,5 godziny. Nadaje się zatem do prac wykonywanych w szybkim tempie. Po powierzchniach wylanych z betonu B30 można chodzić po około 15-18 godzinach, podczas gdy po betonie B50 można deptać już nawet po 12 godzinach (maksymalnie po 16 godzinach). Im wyższa temperatura i niższa wilgotność tym czas, po którym można chodzić po betonie jest krótszy. Najszybciej będzie to możliwe w suche, letnie dni.

Obydwie mieszanki betonowe Weber powinno się stosować w temperaturze minimum 5 stopni Celsjusza (maksymalna zalecana to ok. 25 stopni).

 

Mieszanka B30 czy B50?

Tak, jak wskazaliśmy powyżej, jeśli nie potrzebujesz ekstremalnej wytrzymałości na nacisk oraz przesadnie się nie spieszysz, w większości przypadków, gdzie używa się betonu B50, możesz próbować zastąpić go mieszanką B30. Należy jednak dokładnie czytać specyfikację oraz dokonywać obliczeń, ponieważ jak wiem, w wielu dziedzinach „prawie to samo” to jednak nie to samo.

 

Wyświetleń: 6730

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.5/5 (4 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.