Beton w salonie, kuchni i łazience – jak osiągnąć taki efekt?


Beton – surowy, wyrazisty, pełen charakteru. Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że ten, na pozór chłodny materiał, może być dekoracyjnym elementem Twojego wnętrza? W aranżacji domów i mieszkań beton to prawdziwy kameleon. Przemienić każdą przestrzeń w wyjątkowe i pełne charakteru miejsce. Czy jesteś gotowy na odrobinę betonowej rewolucji? Jeśli tak, zapraszamy do dalszej lektury. Sprawdzimy w jakich aranżacjach sprawdzą się betonowe akcenty i jak osiągnąć taki efekt w salonie, kuchni czy łazience.

 

​Beton w salonie – w jakich aranżacjach postawić na ten materiał?

Betononowa podłoga czy ściany w salonie to propozycja przede wszystkim dla miłośników surowych, industrialnych i loftowych wnętrz. To właśnie z tymi aranżacyjnymi trendami najczęściej kojarzone są materiały wykończeniowe wykonane z betonu lub imitujące ten materiał.

Surowy beton, ze swoją naturalną szarością i teksturą, idealnie pasuje do mebli z naturalnego drewna, skóry, metalu czy szkła. Co więcej, beton doskonale prezentuje się zarówno w dużej, przestronnej sali, jak i w mniejszym pokoju. Warto jednak dopasować odcień betonu do metrażu i ilości światła w salonie. W przestronnym wnętrzu możesz pozwolić sobie na nieco ciemniejszy beton architektoniczny zbliżony nawet do koloru grafitowego czy antracytowego. Z kolei w mniejszym salonie zdecydowanie lepiej sprawdzi się beton w jaśniejszych wariantach.

Zobacz też: Panele winylowe na schodach – czy to dobre rozwiązanie?

We wnętrzach industrialnych i loftowych betonowa ściana czy podłoga jest nie tylko tłem, ale też głównym graczem – elementem, który przyciąga wzrok. Beton świetnie współgra z wieloma innymi kolorami, tworząc efektowne kontrasty. Pamiętaj, że salon z betonem to nie tylko ściany czy podłogi. Z tego materiału może być zrobione też blat stolika kawowego czy duże donice na rośliny.

Jak stworzyć betonową ścianę w salonie?

  • Płyty dekoracyjne z betonu. Dostępne zarówno w postaci jendolitych, płaskich płyt, jak i dekoracyjnych strukturalnych paneli z różnymi wzorami.

  • Płytki imitujące beton architektoniczny – w przypadku tego materiału efekt psuje nieco fuga. Dlatego najlepiej postawić na wielkoformatowe płytki rektyfikowane, które można położyć bezfugowo lub bardzo niewielką ilością spoiny.

  • Mikrocement, czyli tak zwany beton w płynie.

  • Nieco nieortodoksyjnym sposobem na betonową ścianę jest też wykorzystanie ściennych paneli LVT. Panel winylowy na ścianę to rozwiązanie coraz częściej stosowane we wnętrzach mieszkalnych.



Beton w kuchni – nie tylko dla fanów industrialnych klimatów

Betonowa ściana nad blatem w kuchni to kolejny pomysł dla miłośników tego surowego materiału. Beton na ścianie nad blatem to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także sposób na wprowadzenie do kuchni nowoczesnego, designerskiego akcentu. Jak osiągnąć taki efekt? Podobnie jak w przypadku salonu możesz skorzystać z kilku innych rozwiązań. Pamętaj jednak, aby w kuchni postawić na materiał, który jest odporny na plamy i łatwy w pielęgnacji. Niektóre z zaprezentowanych wyżej opcji wymagają w przestrzeni kuchennej dodatkowej impregnacji (np. mikrocement). Alternatywą jest zastosowanie płytek imitujących beton, które są łatwe w montażu i dają bardzo podobny efekt. Jeśli chodzi o betonową podłogę w kuchni, najtańszym rozwiązaniem jest nowoczesna wykładzina PCV we wzorem imitującym ten materiał. Więcej o zaletach wykładzin przeczytasz w artykule Co zamiast paneli?

 



Łazienka w betonie – czy to dobry pomysł?

Jeszcze do niedawna beton w łazience kojarzył się z niedokończonym remontem. Dziś betonowa łazienka jest jednym z najmodniejszych, wnętrzarskich trendów. Czy łazienka w betonie to dobry pomysł? Cóż, jeżeli szukasz nowoczesności i surowego charakteru, to zdecydowanie tak! Beton to materiał niezwykle uniwersalny - może być wykorzystany nie tylko na ścianach, ale również na podłodze, obudowie wanny czy nawet frontach mebli łazienkowych. Beton w łazience powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i grzybem. Upewnij się więc, że wybrałeś produkt, który można stosować w tak zwanych pomieszczeniach mokrych. Najłatwiejszy sposób na stworzenie takiego efektu w łazience są oczywiście imitujące beton płytki gresowe. Ten materiał świetnie sprawdzi się też jako podłoga w przedpokoju.

Zobacz też: Remont łazienki krok po kroku

Mikrocement to materiał, który potrafi zaskoczyć. Choć na pierwszy rzut oka jest chłodny i nieprzyjazny, w praktyce jest zdolny do tworzenia niezwykle przytulnych, a zarazem stylowych i nowoczesnych wnętrz. Wszystko zależy od naszej kreatywności i odwagi w eksperymentowaniu z różnymi materiałami i kolorami. Oczywiście, jak z każdym trendem, kluczem jest umiar - zbyt duża ilość betonu może przytłoczyć przestrzeń, zamiast ją uatrakcyjnić. Pamiętajmy o tym, decydując się na wykorzystanie tego materiału w Twoim domu.

 

Wyświetleń: 961

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.