Czy indywidualne budownictwo mieszkaniowe wychodzi z kryzysu?


Czy indywidualne budownictwo mieszkaniowe wychodzi z kryzysu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, nie wystarczy zestawić i porównać wartości sprzedaży w hurtowniach w analogicznych okresach. Rynek cały czas się zmienia, zmieniają się również preferencje klientów, technologia i sposób budowania.

Poprzedni rok zaowocował dużym popytem na kostkę brukową i ogrodzenia. Większość producentów nie nadążyła z produkcją, a czas oczekiwania na niektóre wzory kostek sięgał nawet 2 miesięcy. Czy zatem sprzedaż kostki brukowej lub grodzeń oznacza ożywienia w budownictwie mieszkaniowym? Nie.

Dodatkowo wpływ na sprzedaż w hurtowniach budowlanych mają nie tylko nowe inwestycje, ale również remonty, a przedmiotem tej analizy są realnie rozpoczęte nowe budowy.

Celem tej analizy jest chęć zbadania tendencji rynkowej, czyli tego co będzie się działo w najbliższym czasie na rynku budownictwa jednorodzinnego.

Do analizy przyjęliśmy następujące założenia:

1. Odzwierciedleniem ilości rozpoczętych, nowych inwestycji jest sprzedaż materiałów ściennych (to produkty, które są rzadko wykorzystywane w remontach, sprzedaż podana na podstawie reprezentatywnych 10 składów i hurtowni budowlanych). Przyjmy okres porównawczy - od sierpnia do grudnia 2012 i 2013 r. Aby określić obecną tendencję nie biorzemy pod uwagę całego roku.

2. Aby określić, to co będzie się działo w najbliższym czasie w budownictwie mieszkaniowym, dokonamy analizy zapytań klientów na materiały ścienne złożone na portalu transakcyjnym Mam-Sklad.pl.

3. Duży wpływ na sprzedaż produktów ma cena, dlatego sprawdzimy poziom ceny jednego z głównych materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian.

W analizowanych miesiącach roku 2013 sprzedano o 5,9% więcej materiałów ściennych niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Barometrem popytu na materiały ścienne w niedalekiej przyszłości są zapytania klientów z całej Polski złożone na portalu mam-sklad.pl. Od sierpnia do grudnia 2013 roku złożono o 19% więcej zapytań na produkty ścienne, niż w roku 2012. Analiza ceny betonu komórkowego z Solbetu z Solca Kujawskiego pokazuje, że gazobeton kl. 600 o wymiarach 24x24x59 jest obecnie tańszy o ponad 15% niż w analogicznym okresie w 2011 roku!

beton komórkowy analiza ceny

I jeszcze jeden czynnik, który napawa optymizmem – wyszukiwanie hasła „pozwolenie na budowę” we wrześniu 2013 roku było największe od 2005 roku!

Te argumenty wskazują, że końcówka roku 2013 charakteryzowała się znacznie większym popytem na materiały ścienne niż w roku 2012, co dobrze wróży na kolejne lata dla całego indywidualnego budownictwa jednorodzinnego. Oczywiście dodatkowym stymulatorem rynku była sprzyjająca pogoda oraz kończąca się ulga budowlana umożliwiającą zwrot podatku VAT.

opracował

Łukasz Maćkowiak

serwis Mam-Sklad.pl

Portal budowlany Mam-Sklad.pl

Wyświetleń: 10239

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (42 głosów oddanych)

  • Analiza rynku budowlanego budrol2@poczta.onet.pl 2014-01-22 18:01:13

    Prowadzę hurtownie budowlaną w Warszawie i od kilku miesięcy dostrzegam ożywienie w naszej branży.Pozdrawiam

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.