Czym ciąć metal, drewno, płytki podczas remontu?


Czym ciąć metal, drewno, płytki podczas remontu?Jeśli masz zamiłowanie do prac ręcznych, wiele napraw w domu możesz przeprowadzić samodzielnie. W takich pracach najtrudniejsze jest cięcie metalu, cegły i innych twardych materiałów. Podstawowy zestaw narzędzi możesz skompletować niewielkim kosztem.

 

Najłatwiej w domowych warunkach będzie ciąć drobne elementy drewniane. Wystarczy do tego zwykła piła, jaką większość gospodarstw ma w szopie z narzędziami. To jednak sposób jedynie na przycięcie desek, i to raczej tych o niewielkiej grubości. Ręczną piłą możesz przeciąć listwy przypodłogowe czy deski na półki.

 

Proste narzędzia do cięcia desek

Przy większych pracach budowlanych to nie wystarczy. Jeśli chcesz wymienić belki czy deski w czasie większego remontu w domu, najlepiej sprawdzi się pilarka tarczowa. Powala ona ciąć pod kątem prostym, a po odpowiednim zamocowaniu również ukośnie. Dzięki temu to najskuteczniejsze narzędzie, jakie warto mieć w swoim warsztacie.

Ostatnio na rynku pojawiły się też tanie pilarki stołowe, których ceny są na podobnym poziomie, co w przypadku pilarek ręcznych. Pilarka stołowa daje większą precyzję cięcia desek i innych elementów, ale wymaga przestrzeni i stałego miejsca do pracy. Wybór powinien więc zależeć od możliwości, a także od tego, czy zamierzasz ciąć „w terenie” - wtedy sprawdzi się raczej przenośne urządzenie.

 


Czym ciąć metal?

Podstawowym narzędziem, którym możesz ciąć metal, jest piłka ręczna. Świetnie się sprawdzi, gdy musisz przyciąć na budowie kilka drobnych elementów. Do cięcia arkuszy blach, które nie muszą być idealnie równe, sprawdzają się nożyce. Jeśli jednak zajmujesz się cięciem metalu częściej, potrzebujesz bardziej specjalistycznego sprzętu.

Sprawdź, jakie są pozostałe sposoby na cięcie metalu – przegląd wszystkich dostępnych technik znajduje się na stronie Stukpuk.pl. Najlepszym wyjściem na początku będzie szlifierka kątowa. To narzędzie jest niezbędne przy pracach hydraulicznych i kładzeniu domowej instalacji.

 


Cięcie metalu, betonu i płytek

Dokupienie zestawu specjalnych tarcz umożliwia nie tylko cięcie metalu, ale też drewna czy plastiku. Zanim rozpoczniesz prace, sprawdź, czy dany model się do tego nadaje – tańsze mogą się zniszczyć w starciu z twardymi materiałami, a wiele zależy tu nie tylko od twardości tarczy, ale też wytrzymałości samej obudowy. Przetniesz w ten sposób raczej elementy o niewielkiej średnicy. Z uwagi na szybkość kręcenia się ostrza istnieje ryzyko, że w czasie cięcia krawędzi narzędzie spali lub uszkodzi drewno. Dlatego to raczej wyjście awaryjne, do zastosowania przy drobnych elementach. Z kolei tarczą diamentową przetniesz nawet stal, której obróbka zwykle przysparza najwięcej problemów.

Do cięcia betonu poleca się specjalne przycinarki. Wyróżnia je wyjątkowo duża moc, dzięki której są w stanie wiercić w tak twardym materiale. W związku z tym nadają się też do cięcia mniej twardych powierzchni jak drobne elementy drewniane czy plastikowe, a nawet metalowe. Warto to jednak sprawdzić na opakowaniu przed zakupem, bo każdy model ma inne możliwości. W przypadku płytek ceramicznych i glazury można skorzystać też ze specjalnie do tego celu przeznaczonej przycinarki – ręcznej lub elektryczne.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1043

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.