Czym jest odzież robocza i czym różni się od dzieży ochronnej?


Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że odzież ochronna i robocza to dwa zupełnie inne typy odzieży. Oba jednak rodzaje ubrań musi zapewnić pracodawca swoim pracownikom, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnych lub takich, które zagrażają zdrowiu lub życiu. Warto zatem wiedzieć czy charakteryzują się oba rodzaje odzieży.

 

Czym jest ubranie robocze?

Odzież robocza to taka, która jest ściśle związana i dopasowana do specyfiki wykonywanego zawodu. Inną zatem odzież roboczą zakłada pracownik budowy, inną pracownik gastronomi, a jeszcze inną np. pielęgniarka. Za wydanie ubrania roboczego zawsze odpowiedzialny jest pracodawca. Wynika to wprost z przepisów Kodeksu Pracy. Poza tym przepisy BHP jasno określają kiedy odzież robocza jest wymagana oraz co może wchodzić w jej skład. Mogą być to np. rękawice, czapka, okulary ochronne, kask czy obuwie robocze.

Czym jest odzież ochronna?

Odzież ochronna ma zupełnie inne zadanie. Ta chroni pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami dla jego zdrowia i życia. Mogą być to zagrożenia atmosferyczne (praca na zewnątrz), zagrożenia mechaniczne (praca przy niebezpiecznych urządzeniach) czy zagrożenia chemiczne (praca z niebezpiecznych substancjach). Tak jak odzież robocza chroni pracowników przede wszystkim przed zabrudzeniami lub uszkodzeniem prywatnego ubrania, tak ochronna odzież BHP chroni pracownika przed o wiele poważniejszymi zagrożeniami. W skład odzieży ochronne również wchodzą takie elementy jak okulary, rękawice, maski czy obuwie ochronne. Istotne jest jednak to, że wszelkie elementy odzieży ochronnej muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Innymi słowy, muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa.

Odzież ochronna a robocza

Oba typy odzieży bardzo często są mylone. Nierzadko terminów tych używa się zamiennie. Jest to błąd, gdyby oba rodzaje odzieży mają zupełnie inne zastosowanie. Odzież robocza stosowana jest przede wszystkim ze względów sanitarnych. W przeciwieństwie do odzieży ochronnej nie posiada ona właściwości ochronnych. Oba typy odzieży różnią się w związku z tym rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Dodatkowo istnieją różne rodzaje odzieży ochronne różniące się od siebie przeznaczeniem. Wszystko w zależności od tego z jakiego rodzaju zagrożeniem pracownik ma do czynienia.

Szukasz odzieży roboczej? Sprawdź ofertę sklepu PIRAT dla pełnego bezpieczeństwa w firmie.

Wyświetleń: 957

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.