Czym ogrodzić działkę na czas budowy?


Prace budowlane na posesji mogą trwać długo. Najlepiej zatem zabezpieczyć odpowiednio teren budowy ogrodzeniem. To zwiększy bezpieczeństwo przechowywanych tam materiałów i maszyn budowlanych, ale również przechodniów, którzy mogliby dostać się przypadkiem na niebezpieczny plac budowy.

Prawo budowlane nakłada na osoby lub podmioty realizujący budowę obowiązek odpowiedniego zagospodarowania i zabezpieczenia placu budowy. Musi się to odbyć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jednym z elementów takiego zabezpieczenia powinno być ogrodzenie. Warto podkreślić, że jego wykonanie w przypadku placu budowy nie zależy wcale od dobrej woli inwestora, ale jest po prostu obowiązkowe. Ogrodzenie uniemożliwi bowiem przedostanie się na plac budowy osobom nieuprawnionym i przypadkowym. Prawo budowlane określa nawet wysokość takiego ogrodzeni – co najmniej 1,5 metra. Jedynym odstępstwem od tego obowiązku jest sytuacja, gdy dany teren budowy uniemożliwia postawienie ogrodzenia.

Jakie rozwiązania warto brać pod uwagę?

Ogrodzenie działki na czas budowy to dobry krok nie tylko ze względu na przepisy prawa budowlanego, ale także ze względu na zabezpieczenie materiałów budowlanych i narzędzi. Z czego zrobić jednak takie ogrodzenie? Wykonawca budowy może korzystać tak naprawdę z wielu różnych rozwiązań. Popularne jest na przykład ogradzanie działki siatką plecioną, którą montuje się nierzadko na drewnianych słupach. Można się jeszcze spotkać z nazwami siatka tymczasowa lub siatka leśna. Wszystkie te produkty są dość podobne. Problem polega na tym, że takie zabezpieczenie placu budowy jest prowizoryczne i w rzeczywistości nie chroni ani materiałów budowlanych, ani narzędzi. Dzieje się tak z prostej przyczyny – siatkę plecioną łatwo sforsować lub przeciąć. Nie jest ona w stanie w żaden sposób zatrzymać intruza.

Ogrodzenie panelowe jako alternatywa

Jeśli na placu budowy pozostaje różnego rodzaju sprzęt, narzędzia lub materiały budowlane, a w dodatku budowa prowadzona jest na uboczu, trzeba szukać zdecydowanie lepszych rozwiązań niż siatka tymczasowa. Dobrym wyborem może okazać się ogrodzenie panelowe (np. Mati-Met). To rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo placu budowy. Przede wszystkim łatwo się montuje takie ogrodzenie i nie jest one kosztowne. Do tego metalowe, twarde panele z prętów ocynkowanych nie tak łatwo uszkodzić i sforsować. Ogrodzenie panelowe jest ponadto trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Na czas budowy działka musi zostać ogrodzona. Tak mówi prawo budowlane. Warto jednak zadbać, żeby takie ogrodzenie rzeczywiście chroniło posesję, a nie było jedynie wypełnieniem przepisów prawnych.

Wyświetleń: 1469

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.