Czym różnią się od siebie klamki do drzwi zewnętrznych?


Wybór odpowiedniej klamki do drzwi wejściowych jest zwykle podporządkowany podjętej wcześniej decyzji o zakupie drzwi. Klamka powinna wspierać wszystkie ich funkcje, od ochrony przed złodziejami do estetycznego wyglądu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uchwytów, które różnią się one od siebie często szczegółami. Jako świadomi konsumenci powinniśmy jednak znać nawet najmniejsze rozbieżności między nimi.

 Wygląd i materiał klamki

Na wygląd klamki do drzwi zewnętrznych składają się jej kształt i kolor. Styl rączki powinien być podporządkowany konwencji, w jakiej zaprojektowane zostały drzwi. Jeśli mają one klasyczny wygląd, pasować będzie do nich klamka rzeźbiona, o nieregularnym kształcie. Nowoczesne, geometryczne modele znajdą zastosowanie w przypadku modernistycznych drzwi stanowiących wykończenie domu o prostej bryle. Kolor zależy oczywiście w dużej mierze od użytego do produkcji materiału. Mosiężny uchwyt warunkuje kolor brązowy - ta barwa będzie pasować raczej do drzwi tradycyjnych. Do wyboru mamy jeszcze bardziej współczesne, srebrne rączki stalowe lub aluminiowe.

Ochrona przed złodziejami

Jeżeli kupiliśmy drogie, wyposażone w wyszukaną technologię drzwi antywłamaniowe, nie chcemy raczej, by nieodpowiedni dobór klamki zmniejszył ich skuteczność. Zadbajmy więc o to, by był to wyrób solidny, taki, który nie podda się próbom mechanicznego zniszczenia czy podważenia metalowym narzędziem. Uchwyt i szyld powinny przede wszystkim ściśle przylegać do drzwi.

Mechanizm

Klamka powinna być wygodna w użytkowaniu i pozostawać sprawna przez długi czas. Przy zakupie sprawdźmy, czy na pewno jest wyposażona w dwie sprężyny - tylko takie rozwiązanie daje pewność co do trwałości mechanizmu. Z jednej strony chcemy, by uchwyt po naciśnięciu zawsze wracał do swojej wyjściowej pozycji, z drugiej - by otwarcie drzwi nie sprawiało problemu nawet osobom starszym i niepełnosprawnym. Przeprowadźmy kilka testów. Sprawdźmy na przykład, czy drzwi można otworzyć łokciem - w końcu nie raz będziemy do tego zmuszeni, gdy nasze ręce będą zajęte.

Szyld

Osłaniający klamki do drzwi zewnętrznych szyld jest zwykle długi i okala również zamek. Taka budowa sprawia wrażenie solidniejszej, być może trudniejszej do wyrwania siłą. Jeśli szyld potraktujemy jako element dekoracyjny drzwi, możemy uznać, że gdy szyld zajmuje na nich nieco więcej miejsca, cała kompozycja jest bogatsza i tym samym prezentuje się lepiej.

Mamy nadzieję, że znajomość szczegółów i różnic między modelami klamek do drzwi zewnętrznych pomoże Państwu w wyborze, a wygląd drzwi zostanie uzupełniony o estetycznie detale!

 

Wyświetleń: 1055

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.