Dlaczego okna pasywne to doskonałe rozwiązanie na dzisiejsze czasy?


Okna pasywne to termin, który w wielu osobach budzi pewnego rodzaju konsternację. Tymczasem jest to nic innego jak tylko stolarka, która spełnia wymogi budownictwa pasywnego. Coraz popularniejsze w ostatnich latach domy pasywne to budynki, które zostają zaprojektowane i wykonane w duchu najnowszych technologii w celu jak najmniejszego zużycia energii. Sprawdź czym charakteryzują się okna pasywne i kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Czym dokładnie są okna pasywne?

Okna pasywne to przede wszystkim okna energooszczędne, które montowane są w budynkach pasywnych, czyli takich, które wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Wyróżnia je konstrukcja - składają się z minimum ośmiu komór i są wyposażone w system specjalnych uszczelek. W związku z tym pozwalają ograniczyć stratę energii o nawet czterdzieści pięć procent. Pozwala to obniżyć rachunki za ogrzewanie. Okna energooszczędne zwiększają poziom izolacyjności akustycznej, co pozwala znacznie ograniczyć hałasy dochodzące z ulicy.

Dodatkowe zalety okien pasywnych to także:

  • ich współczynnik izolacyjnoÅ›ci termicznej jest bardzo niski i nie przekracza 0,8 W/m2K
  • solidna konstrukcja i dÅ‚ugowieczność
  • Å‚atwość w utrzymaniu i czyszczeniu
  • duża przepuszczalność naturalnego Å›wiatÅ‚a
  • sÄ… estetyczne i wykonane z doskonaÅ‚ej klasy materiałów

Montaż okien w domu pasywnym

Pośród wielu osób panuje przekonanie, że okna pasywne powinno się montować w warstwie ocieplenia i w większości przypadków rzeczywiście jest to powszechna praktyka. Specjaliści zapewniają jednak, że nie w każdym przypadku zachodzi taka konieczność. W domach pasywnych o drewnianej konstrukcji szkieletowej nie ma potrzeby montowania okien w warstwie ocieplenia. Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja dotycząca montażu musi opierać się na obliczeniach konstrukcyjnych.

Rodzaje okien pasywnych

Żeby okna były uznane za energooszczędne muszą spełniać określone normy techniczne, które można dopasować niemal do każdego materiału, który jest popularny w stolarce okiennej. Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rodzajem okien pasywnych są te wykonane z PCV. Okna energooszczędne z tworzyw sztucznych są łatwe w montażu i utrzymaniu. Kolejnym rozwiązaniem są drewniane okna pasywne, których ogromną zaletą jest estetyka wykonania oraz klasyczne wykończenie.

Nieco mniejsze zastosowanie w pasywnym budownictwie mają okna aluminiowe, które charakteryzują się mniejszą termoizolacyjnością. Jeżeli jednak zależy nam na oknach z tego materiału warto zdecydować się na kompromis, jaki stanowią okna aluminiowo-drewniane, które charakteryzują się dużo lepszymi parametrami izolacyjnymi.

Okna pasywne mogą być zamontowane zarówno w formie okien dachowych, jak i frontowych. Istotne jest to, aby cechowały się dobrą termoizolacyjnością, dobrze tłumiły hałasy dochodzące z ulicy i pomagały nam zaoszczędzić energię. Okna pasywne to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, wyjątkowa estetyka i izolacja akustyczna. To także świadomość tego, że swoimi decyzjami i działaniami chronimy środowisko naturalne.

 

Wyświetleń: 2511

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (4 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.