Energooszczędne projekty domów. Czym kierować się w wyborze projektu domu?


Od kilku lat rośnie popularność domów energooszczędnych, a w przyszłości to się nie zmieni, co więcej, takich budynków będzie przybywać. Skąd taka popularność?

Odpowiadając na pytanie zadane we wstępie, powiemy, że na popularność składa się wiele czynników, między innymi coraz większa dostępność materiałów do budowy domów energooszczędnych i wielki wybór w zakresie gotowych projektów, które przykładowo możemy znaleźć pod adresem https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-energooszczednych. Żeby jednak wybrać idealny projekt, musimy pamiętać o najważniejszych kwestiach.

Życiodajne słońce

Dom energooszczędny, jak jego nazwa wskazuje, nie korzysta z tradycyjnych metod ogrzewania, jest za to zależny od energii słonecznej. Kluczowe więc przy wyborze projektu jest, aby pomyśleć od razu o działce, na której stanie. Trzeba go bowiem usadowić tak, żeby promienie słoneczne przez jak najdłuższy czas padały na większą część budynku. Generalnie chodzi o to, aby elewacja o największej powierzchni była skierowana na południe.

Jaka bryła jest idealna?

Zwracajmy również uwagę na bryłę, która powinna być jak najbardziej zwarta. Tak to właśnie wygląda w domach energooszczędnych, gdzie najważniejsze, aby uzyskać jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do ogrzewanej części budynku. A im mniejsza uzyskana powierzchnia, tu  mniej ciepła, które ucieknie. Co do kształtu domu, to najlepiej jak będzie regularny, perfekcyjny jest kwadrat lub prostokąt.

Okna na południe

Dom energooszczędny nie może istnieć bez światła. Pisaliśmy już o tym, że jego największa część powinna więc znaleźć się po stronie południowej. Takie same zasady dotyczą też okien, które również w jak największej ilości powinny być usytuowane po tej cieplejszej i jaśniejszej stronie działki. Tym sposobem maksymalnie wykorzystamy promienie słoneczne i to o każdej porze roku, a więc nie tylko, gdy jest ciepło, ale również jesienią i zimą. Od północy zaś okna nie są konieczne, nawet warto wybrać projekt, który nie przewiduje ich w tym miejscu.

 

Wybierając projekt, musimy więc zwrócić uwagę na kilka kwestii, ale nie są to jakieś wytyczne, które mogą zniechęcić do budowy takiego domu. Warto więc się nimi zainteresować, bo nie dość, że są oszczędne (dzięki odnawialnym źródłom energii), to dodatkowo przyjazne dla środowiska naturalnego.

 

 

Wyświetleń: 1224

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (4 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.