Fotowoltaika i pompy ciepła - jak działa zintegrowany system grzewczy?


Fotowoltaika i pompy ciepła - czy są dobrym połączeniem? Sprawdź!Troska o środowisko naturalne i idąca za nią potrzeba poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, skłaniają do inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednym ze sposobów na wsparcie rozwoju OZE są instalacje takie jak fotowoltaika czy pompa ciepła. Mimo że oba systemy zapewniają oddzielne korzyści dla budynku, można zdecydować się na pracę urządzeń w systemie zintegrowanym. O zaletach takiego rozwiązania przeczytasz w poniższym artykule!

Połączony system ogrzewania - dlaczego warto się zdecydować?

Zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła, są rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego, a kwestie zainwestowania w urządzanie dobrze jest przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy domu. Podstawową zaletą zintegrowanego systemu grzewczego dla domu, są nie tylko względy środowiskowe, ale również oszczędności. Pompa ciepła odpowiada za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, a także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Urządzenie pobiera ciepło z wody, gruntu lub powietrza, dzięki czemu wykorzystuje naturalnie zgromadzone zasoby i wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii.

Z kolei fotowoltaika zaopatruje gospodarstwo domowe w energię elektryczną pozyskiwaną ze słońca. Efektywność instalacji i możliwość pozyskiwania prądu z niewyczerpalnego źródła, tym bardziej przemawiają na korzyść inwestycji. Dlatego też połączenie obu rozwiązań jest opłacalne dla każdego gospodarstwa domowego i oznacza stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. O tym, dlaczego jeszcze warto łączyć ze sobą oba systemu, przeczytasz na blogu: https://heatergo.pl/blog/pompa-ciepla-i-fotowoltaika/.

Jak fotowoltaika wpływa na pracę pompy ciepła?

Warto przemyśleć zakup i montaż instalacji PV z pompą ciepła, aby podnieść rentowność nieruchomości, a także zapewnić większą niezależność energetyczną. W systemie zintegrowanym fotowoltaika zasila urządzenie grzewcze pozyskiwanym prądem ze słońca. Dlatego też przed wyborem fotowoltaiki należy właściwie określić, ile energii będzie zużywała pompa ciepła, a więc konieczne jest wyznaczenie jej zapotrzebowania na prąd.

Dokładne obliczenia cieplne sprawią, że wszystkie potrzeby grzewcze budynku zostaną zaspokojone. Dodatkowo na korzyść zintegrowanej pracy urządzeń przemawia fakt, że ich wspólna praca nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. W dodatku pompa ciepła, która będzie działać razem z instalacją PV zwiększy efektywność pod względem m.in. swojej sprawności. Aby właściwie dostosować tryb pracy obu urządzeń, warto skorzystać z fachowego doradztwa i odwiedzić stronę: https://heatergo.pl/.

Jak dopasować fotowoltaikę do pompy ciepła?

Decyzja o zakupie i montażu pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, nie jest prostą sprawą. Tylko właściwe zorientowanie się w tym temacie pozwoli uniknąć błędów w trakcie instalowania urządzeń, a także zapewni ich skuteczną i wydajną pracę. O czym należy pamiętać, dobierając fotowoltaikę do pompy ciepła? Jeśli pompa ciepła znajdowała się już wcześniej w budynku, należy odczytać z licznika regulatora ilość zużywanego prądu. W przypadku, gdy inwestor ma w planach budowę domu, w którym zostanie umiejscowiona pompa ciepła i fotowoltaika, trzeba oszacować moc obu instalacji i określić pobór energii elektrycznej. Co istotne - w przypadku modernizowanych domów dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie audyty energetycznego, który pozwoli dobrać właściwe urządzenia.

 

Wyświetleń: 962

1 komentarz   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

  • ogrzewanie podÅ‚ogowe senegisndm@gmail.com 2023-09-28 07:47:46

    Jak już mamy fotowoltaikÄ™ i pompÄ™ ciepÅ‚a warto też rozważyć ogrzewanie podÅ‚ogowe na podczerwieÅ„ np. folie grzewcze lub maty grzewcze. Polski producent Senegis dostarcza nowoczesne zozwiÄ…zania. 

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.