Gdzie kupować materiały na budowę domu?


Ceny materiałów budowlanych w bieżącym roku kalendarzowym znacząco zdrożały. Wpływ na to miało kilka czynników takich jak rosnąca cena energii elektrycznej, coraz droższe paliwa i zdecydowany wzrost cen podstawowych surowców budowlanych takich jak stal czy drewno. Nie bez znaczenia jest też rekordowy poziom inflacji w sektorze budowlanym. Czy można w jakiś sposób ograniczyć wydatki ponoszone na podstawowe materiały budowlane? W jaki sposób zamawiać je, by otrzymać największy rabat?

Skąd tak duże podwyżki?

Biorąc pod uwagę fakt, że cena drewna wzrosła w 2021 roku o przeszło 80%, a stali ponad 100% oczywistością wydaje się, że większość materiałów budowlanych, które bazują na tych półproduktach, podrożało o kilkanaście, czasem kilkadziesiąt procent. Wydaje się jednak, że to nie koniec podwyżek. Galopujące ceny energii elektrycznej, paliwa i gazu sprawiają, że kolejny rok również nie zapowiada rychłych obniżek.

Podwyżka cen materiałów budowlanych oraz rekordowo wysoki poziom inflacji sprawiły, że zdecydowanie więcej zapłacimy też za większość usług budowlanych. To wszystko przekłada się na rosnące koszty budowy domów jednorodzinnych, mieszkań i obiektów przemysłowych. Odpowiednie zarządzanie budżetem i zakupy dokonywane w składach budowlanych mogą przyczynić się do ostatecznego obniżenia kosztu budowy.

Gdzie szukać tanich materiałów budowlanych?

Najmocniej podwyżki widać w popularnych marketach budowlanych. Należy więc unikać zakupów w takich miejscach i skupić się na lokalnych składach budowlanych, które bardzo często na ten sam produkt mogą zaoferować ceny niższe o 3-8%. Przed rozpoczęciem budowy warto odwiedzić kilka pobliskich składów i zapytać, czy w przypadku, gdy zdecydujemy się zaopatrywać tylko u nich, otrzymamy jakiś większy upust.

Warto więc rozmawiać i szukać w okolicznych sklepach, które mogą pozwolić sobie na negocjację ceny. Przeprowadzając rozeznanie, skupmy się na towarze, który będzie najdroższy. Będzie to bez wątpienia stal, produkty służące do wznoszenia ścian oraz beton. Coraz droższe jest również drewno, ale je zamawia się nie w sklepach budowlanych, a w tartaku. Tutaj też warto zrobić porządne rozeznanie i to nie tylko w okolicznych zakładach. Sporo tartaków jest w stanie dowieźć więźbę na budowę oddaloną nawet o 100 km. bez dodatkowych opłat.

Należy pamiętać, że różnice cenowe w pobliskich sklepach sięgają czasem 20% za ten sam towar. Dobry reaserch i negocjacje przed złożeniem zamówienia wydają się więc kluczowe w celu obniżenia wysokich cen materiałów budowlanych.

Okres zimowy przynosi w każdym roku drobną stabilizację i spadek popytu materiałów budowlanych, najbliższe miesiące wydają się więc idealnym czasem do tego, by zorganizować zaopatrzenie produktów, które mogą zaczekać do wiosny. Z powodzeniem można na terenie inwestycji przetrzymać takie materiały budowlane jak stal czy pustaki. Bardzo prawdopodobne jest, że kolejny rok przyniesie jeszcze większe podwyżki i zakup materiałów w okresie zimowym może pozwolić na spore oszczędności.

 

Wyświetleń: 2022

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.