Geowłókniny jako niezastąpione materiały budowlane


Stałe udoskonalanie materiałów syntetycznych to jeden z głównych powodów rozwoju budownictwa. Właśnie dzięki nowoczesnym materiałom możliwości budowlane są coraz większe, a granice coraz częściej stanowi wyobraźnia. Ponadto, innowacyjne rozwiązania technologiczne w kwestii materiałów umożliwiają tworzenie solidniejszych i trwalszych konstrukcji. Do tego typu, nowoczesnych materiałów, z pewnością należy zaliczyć geowłókniny. Czym są i do czego służą?

Włókna syntetyczne w budownictwie

Wymieniony materiał to rodzaj polipropylenowego włókna płaskiego. Jest to materiał, który przede wszystkim cechuje się ogromną wytrzymałością. Mechaniczne uszkodzenie geowłóknin wydaje się niemal niemożliwe. Po części wynika to z właściwości polipropylenu, a po części z techniki syntezy włókien. Obecnie stosuje się jedną z dwóch metod wytwarzania geowłóknin, pierwsza polega na zgrzewaniu, a druga na igłowaniu. Kolejną niezwykle ważną cechą włókien polipropylenowych jest ich nieprzepuszczalność wobec cząstek stałych. Jednocześnie materiał ten charakteryzują pory, dzięki którym jest przepuszczalny dla wody. Właściwość ta determinuje wiele zastosowań materiału.

Do czego wykorzystuje się geowłókniny?

Zastosowań wymienionego materiału jest bardzo wiele. Warto w tym miejscu również zauważyć, iż na rynku dostępnych jest kilka rodzajów włókien polipropylenu, a każdy z nich posiada nieco inne właściwości predysponujące je do poszczególnych zastosowań. Wśród najważniejszych funkcji tych specyficznych włókien z pewnością można wymienić:

  • Oddzielanie gruntów – niezastąpiona metoda separacji gruntu drobnoziarnistego. Dywan stworzony z włókien polipropylenu sprawdza się również na terenach podmokłych oraz w przypadku występowania jakichkolwiek gruntów niesprzyjających budowie.
  • Stabilizacja podłoża – w przypadku gruntów słabonośnych wykorzystuje się geowłókniny, które gwarantują ich wzmocnienie. Materiał służy również do wzmacniania dróg, znacząco wydłużając ich istnienie.
  • Filtracja – materiał przepuszczający wodę, jednak pozostający nieprzepuszczalny dla ciał stałych, doskonale sprawdza się podczas budowy rozmaitych drenaży.
  • Stawianie konstrukcji tymczasowych – zastosowanie w tworzeniu dróg i placów, które są wytrzymałe, a ich budowa łatwa i szybka.

Geowłókniny posiadają specyficzne właściwości, dzięki którym są niezwykle uniwersalne. Dzięki temu planując budowę, wystarczy dokonać zamówienia u jednego producenta, aby od razu załatwić kilka spraw. Ponadto, nowoczesne technologie pozwalają na coraz szybszą i tańszą syntezę włókien.

Artykuł powstał we współpracy z Ars1.pl

Wyświetleń: 1586

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.