Idealna pompa ciepła do twojego domu


pompa ciepłaMamy późną jesień, a wraz z nią przyszły przymrozki i zrobiło się zimno. Nie marzymy więc o niczym innym, jak o pójściu do ciepłego domu i zawinięciu się w kocyk z kubkiem gorącej herbaty. Już na etapie kupna lub budowy domu warto zastanowić się nad sposobem jego ogrzewania - tym bardziej, że jeżeli chodzi o ekologię, to piece na węgiel mogą być niedługo totalnie wyeliminowane. Jednym ze sposobów skutecznego i przyjaznego przyrodzie ogrzewania, jest zastosowanie pomp ciepła. Czym one są i jakie są ich rodzaje?

 

Co to jest pompa ciepła?

Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, bowiem wykorzystuje energię, która znajduje się w surowcach odnawialnych, takich jak woda czy powietrze. Nie musimy się martwić o paliwo - dostaniemy je od natury. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć nowocześnie i ekologicznie, z troską o naturę. Samo działanie pompy opiera się na termodynamice - z wody czy powietrza pobiera się ciepło, które potem za pomocą między innymi sprężarki wtłaczane jest do naszego mieszkania. Sama pompa działa na prąd - jednak nie bójmy się o rachunki, wcale nie będą one wysokie.

Montaż pompy ciepła

Ważne jest, by jej montażem zajęła się profesjonalna firma, której pracownicy mają doświadczenie w tej wcale nie łatwej instalacji. Źle ustawione parametry spowodują bowiem, że w domu będzie zbyt zimno lub zbyt gorąco - ostrzegają eksperci z https://www.immergas.pl/. Jeśli jednak wszystko przebiegnie zgodnie z planem, pompa ciepła jest dobrą inwestycją, bowiem żywotność jej elementów (według producentów) wynosi około dwudziestu lat.

Pompa składa się z kilku ważnych części: dwóch wymienników, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Pierwsze części służą do wprowadzania oraz wyprowadzania ciepła z systemu, który tworzy obieg zamknięty. Sprężarka ma za zadanie sprawić, aby czynnik grzewczy krążył w całej pompie ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

W praktyce możemy spotkać się z trzema rodzajami pomp ciepła, które różnią się zarówno mechaniką działania, jak i sposobem montażu.

  • Pompy wodne

Korzystają one z ciepła, które znajduje się w wodach gruntowych. Jednak musimy liczyć się z tym, że taki sposób ogrzewania będzie wymagał wybudowania dwóch studni. Z jednej woda będzie pobierana, do drugiej odprowadzana. Niektórych może dziwić to, że energia będzie pobierana z wody gruntowej - przecież nie może ona mieć zbyt wysokiej temperatury. Jednak jak się okazuje, jej temperatura, która najczęściej oscyluje w granicy 8 stopni Celsjusza, w zupełności to wystarcza. Jest to najlepsze rozwiązanie jeżeli chcemy postawić na ogrzewanie podłogowe.

  • Pompy gruntowe
    Pompa ciepła gruntowa, jak sama nazwa wskazuje, pobiera ciepło z gruntu. Jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji, jeżeli chodzi o ten sposób ogrzewania. Bardzo ważna jest wielkość działki, z jakiej będzie pobierane ciepło, ponieważ konieczne jest wykonanie pewnych wykopów. Można jednak wybrać opcję z wężownicami z rur, które będą zakopane płytko (do dwóch metrów pod ziemią). Mają one w sobie specjalny płyn, który bez względu na warunki atmosferyczne nie zamarznie. Inną opcją są kolektory pionowe, jednak trzeba będzie wykonać wokół domu odwierty, by je wprowadzić w grunt. Należy pamiętać, że koszt instalacji będzie rósł wraz z zapotrzebowaniem na ciepło.
  • Pompy powietrzne
    Dobre rozwiązanie dla osób, które mają już dom, działkę i nie chcą wykopów, bowiem nie potrzebne jest dolne źródło ciepła. Koszty budowy są w porównaniu do poprzednich pomp ciepła. Nawet, jeżeli temperatura powietrza bardzo spadnie, to wciąż posiadają rozwiązanie awaryjne, które pozwoli nam ogrzać nieruchomość. Latem mogą także chłodzić, pod warunkiem, że będą posiadały taką funkcję (pompa rewersyjna).

Choć dla wielu osób początkowe koszty budowy pompy ciepła wydają się duże, to należy dodać, że po kilku latach inwestycja się zwróci. Dodatkowo nie można zapominać o tym, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które przysłuży się naszemu zdrowiu oraz środowisku naturalnemu.

Wyświetleń: 1404

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

  • 3e-heating bolncert@mailinator.com 2019-03-03 14:40:10

    Zgadzam się chociaż ciężko przebić piece Viessmanna i trzeba się przyłożyć przy montażu żeby cała instalacja była szczelna i oszczędna. Ja musiałem sprowadzać fachowców z firmy 3e-heating gdzie robiłem zamówienie i już oni się tym zajęli w całości.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.