Jak składować węgiel w sezonie zimowym?


Jak składować węgiel w sezonie zimowymSezon zimowym w wielu gospodarstwach domowych wiąże się nierozerwalnie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na opał. Niezmiennie od wielu lat najpopularniejszym paliwem w sezonie grzewczym pozostaje węgiel. Problematyczne może jednak okazać się jego przechowywanie? Nieodpowiednie warunki magazynowania węgla mogą sprawić, że nie będzie on zdatny do palenia w piecu. Jak przechowywać węgiel, aby był zdatny do użytku przez całą zimę?

 

Płyty betonowe – budynki podpiwniczone a składowanie węgla

 

Właściciele budynków, które posiadają piwnicę, znajdują się w najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o magazynowanie węgla w sezonie zimowym. Tego rodzaju pomieszczenia na ogół zapewniają optymalną temperaturę, przy której węgiel doskonale zachowuje swoje właściwości. W przypadku piwnic największym problemem może okazać się jednak utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Płyta betonowa jest materiałem, który bardzo jest niezwykle podatny na wilgotność. A to właśnie ten budulec jest najczęściej wykorzystywany przy budowie piwnic. Jak sobie radzić z problemem wilgotności w takich pomieszczeniach? Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych rozwiązań, jest regularne wietrzenie. Dodatkowo można również wyposażyć się w specjalny pochłaniacz wilgoci.

 

Dobry producent płyt betonowych a budowa składziku

 

W przypadku budynków, które nie zostały wyposażone w piwnicę, przechowywanie węgla nie jest już takie proste. Producent płyt betonowych wychodzi jednak naprzeciw potrzebą właścicieli takich budynków, oferując im materiał, z którego szybko i łatwo będą mogli wybudować składzik, w którym magazynowanie węgla będzie dziecinnie łatwe. Jakie cechy powinien posiadać tako schowek? Przede wszystkim warto dopasować jego rozmiar do ilości węgla, która docelowo będzie się tam znajdować. Dla porównania 3 tony węgla zajmują powierzchnię około półtora metra kwadratowego, więc dla kolejnych ton powierzchnia musi być odpowiednio większa. Do składziku nie mogą dostawać się również liście z drzew. Niedopuszczalne jest również przechowywanie w tym samym pomieszczeniu śmieci, ponieważ mogą one dostać się omyłkowo do pieca, a następnie zostać spalone. To z kolei powoduje emitowanie do atmosfery wiele niebezpiecznych tlenków metali ciężkich.

Jak składować węgiel w sezonie zimowym?


Płyty betonowe – przechowywanie węgla na powietrzu

 

Jednym z najlepszych sposobów na magazynowanie węgla jest budowa wspomnianego w poprzednim akapicie składziku, którego głównym budulcem będą płyty betonowe. Producent tego materiału może być jednak niedostępny w danym regionie. W tym przypadku osoba, która kupiła opał, zmuszona jest przechowywać go na wolnym powietrzu. Jak uniknąć utraty właściwości opałowych tak przechowywanego węgla? Bezwzględnie należy przykryć go folią, a do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi doskonale posłużyć może również metalowa wiata. Węgiel warto spakować również w worki, które już same w sobie stanowią doskonałą osłonę. Podzielenie węgla na mniejsze porcje i zapakowanie ich do oddzielnych worków to również doskonały pomysł na utrzymanie większej czystości w miejscu przechowywania. Węgiel na wolnym powietrzu warto również zabezpieczyć przed wilgocią z gruntu. W tym celu posłużyć się można zwykłym kartonem lub styropianem.


Płyta betonowa – przechowywanie węgla w domu

 

Niektóre osoby decydują się na przechowywanie węgla w domu, ponieważ wszelkie inne sposoby są dla nich niewygodne. Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. Magazynowanie węgla w domu wymaga posiadania odpowiednio dużej kotłowni. Przy czym należy również pamiętać, że odległość węgla od kotła powinna wynosić co najmniej 1 metr. W przypadku magazynowania węgla w kotłowni również warto podzielić go na mniejsze porcje i spakować do worków. Zapobiegnie to roznoszeniu się pyłu węglowego po całym domu. Co zrobić w przypadku, kiedy kotłownia okazuję się być za mała? Tutaj jedynym rozwiązaniem jest regularne dokupowanie opału w trakcie sezonu grzewczego. Nie jest to jednak rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, ponieważ ceny opału są wtedy nawet dwukrotnie wyższe.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1487

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.