Jak uchronić dom przed pożarem


Jak uchronić dom przed pożaremCzy wiesz, co zrobić w trakcie pożaru? Jak się zachować i jak reagować? Czy uważasz, że w Twoim domu powinna być gaśnica? Wiesz jak jej użyć? Albo co zrobić, by zminimalizować szanse na pożar? Oto kilka rad.

 

Najczęstsze przyczyny pożarów w domach

Pożar może powstać z bardzo wielu przyczyn. Niektóre z nich będą spowodowane przyrodą, inne naszym zaniedbaniem. Warunki naturalne, które mogą przyczynić się do powstania pożaru to np. uderzenie pioruna albo długotrwała susza w lesie czy na polu. Zaś z naszej winy pożar powstanie w sytuacji, gdy dojdzie do awarii źle zamontowanych instalacji elektrycznych, w trakcie niewłaściwego użytkowania piecyków czy kominków, przez nieostrożne prace remontowe i powstające w ich wyniku iskry. Poza tym szanse na pożar zwiększają się, gdy zostawimy włączone urządzenia elektryczne takie jak lokówka, kuchenka czy czajnik lub jeśli przechowujemy łatwo palne substancje(np. butle gazowe) w pobliżu źródeł ciepła.

Jak uchronić dom przed pożarem

Jak zminimalizować szanse pożaru

W pierwszej kolejności zaopatrzmy się w ogranicznik przepięć klasy b+c, który uchroni nas od spalenia się urządzeń elektrycznych czy elektronicznych w przypadku uderzenia pioruna. Ogranicznik to nic innego jak urządzenie ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Druga sprawa to gaśnica. Kup najlepiej proszkową o wadze od dwóch do sześciu kilogramów. Trzymaj ją w miejscu łatwo dostępnym, które najbardziej narażone jest na pożar. Pamiętaj przy tym, że gaśnice mają swój termin ważności, wymień je, kiedy minie. Rób regularny przegląd domowej wentylacji czy instalacji gazowej. Zawczasu pomyśl też o tym, by ubezpieczyć dom od pożaru.

 

Co zrobić w trakcie pożaru

Po pierwsze ewakuuj się. Emocje w trakcie tak stresującej sytuacji mogą być oczywiście różne, często trudno nam oszacować, jak poważny jest pożar. Należy więc w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo własne, dzieci i zwierząt domowych. Następnie zadzwonić na straż pożarną. Nie zachowuj się więc jak bohater – to nie czas i miejsce – i nie wynoś z domu cennych rzeczy, to zbyt ryzykowne. W trakcie ewakuacji zasadą jest, by poruszać się jak najbliżej podłogi(chroni to przed wdychaniem dymu, który unosi się do góry). W domu możesz zamontować czujniki dymu, w ten sposób szybciej dowiesz się o niebezpieczeństwie, a często uda Ci się w porę zareagować. Nawet w tej sytuacji pamiętaj, by ostatecznie się ewakuować i wezwać straż pożarną, by potwierdziła poprawność zagaszenia. Zaś dla ułatwienia samej ewakuacji pamiętaj, by nigdy nie zastawiać holu i korytarzy, które bezpośrednio prowadzą do wyjścia. Stawianie w nich lakierowanych mebli też nie jest dobrym pomysłem.

Jak uchronić dom przed pożarem

Toksyczne gazy

Gazy wydzielające się w czasie pożaru są bardzo toksyczne i śmiertelnie groźne. W trakcie pożaru nie wiemy, co właściwie się pali i co znajduje się dymie. Substancje, które mogą znajdować się w powstającym gazie to np. cyjanowodór, chlorowodór czy formaldehyd. To bardzo silne trucizny. Już jeden wdech może spowodować groźne choroby płuc, a nierzadko prowadzi do śmierci. Pomocne może tu być przyłożenie do ust wilgotnej ściereczki czy innego materiału, który mamy pod ręką. Stworzy filtr do oddychania. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie prowizoryczne i wystarczy na krótką chwilę.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1339

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.