Jak zadbać o okna na wiosnę? Sprawdź porady eksperta


Czas budzącej się przyrody to doskonały moment, żeby zadbać o nasze mieszkania. Podczas wiosennych porządków nie możemy zapomnieć o oknach, które nie tylko wpływają na estetykę wewnątrz pomieszczenia. Często są również wizytówką dla naszego domu czy mieszkania na zewnątrz! Jak zadbać o okna na wiosnę, aby przywrócić im blask, a zarazem zabezpieczyć je przed ewentualnymi uszkodzeniami? Zobacz wskazówki od eksperta i ciesz się pięknymi oknami przez długie lata!

Pielęgnacja okien, czyli nie tylko czyszczenie

Brud oraz kurz zbierający się na szybach okien, pozbawiający nas pięknego widoku, to najczęstszy powód, dla którego zabieramy się za mycie okien. Jednak pielęgnacja okien nie może skupiać się wyłącznie na dokładnym oczyszczaniu szyb – przestrzega ekspert z firmy Siegenia. Przeciwnie, bardzo ważne są także ramy oraz okucia do okien, a więc ich regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu technicznego. To od właściwego sposobu ich pielęgnacji zależy też, jak długo okna nam posłużą. Ochroni je to też przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jak czyścić i pielęgnować ramy okienne z konkretnego tworzywa? Okna PCV, zwane potocznie plastikowymi, mają tendencję do przyciągania kurzu i zanieczyszczeń. Dlatego też wymagają częstszego czyszczenia niż ramy okien z innych materiałów. W ich pielęgnacji najlepiej sprawdzają się delikatne detergenty, które skutecznie oczyszczają, ale przy okazji nie niszczą i nie tworzą mikrouszkodzeń na powierzchni ram okiennych. Trzeba więc wykluczyć wszelkie preparaty o żrących właściwościach. Warto też unikać środków czystości z zawartością amoniaku.

Czym innym charakteryzuje się pielęgnacja okien wykonanych z drewna. Tutaj znaczenie ma nie tylko utrzymanie czystości, ale też kontrola stanu lakieru na drewnianej powierzchni. Aby nie pozbawiać drewna warstwy ochronnej,  najlepiej jest używać środków czystości o strukturze mleczka lub balsamu, które w swoim składzie zawierają substancje oleiste. W ten sposób nie tylko usuniesz brud, ale także zabezpieczysz ochronną warstwę lakieru przed uszkodzeniami. Bez względu na materiał, z którego wykonane są ramy okienne, nie można zapomnieć też o przetarciu uszczelek, zawiasów,  klamek, czy okuć okiennych! Do czyszczenia okien najlepiej sprawdzają się miękkie ściereczki czt gąbki, które nie pozostawiają włókien.

Najlepsza pogoda na mycie okien

Skrajne warunki atmosferyczne nie są dobrym czasem na mycie okien – przekonuje ekspert z firmy Siegenia. Choć słoneczna aura zachęca do robienia domowych porządków, nie warto wówczas myć szyb okiennych. Szybko parująca woda sprawi bowiem, że na szybach pojawią się nieestetyczne smugi. Z kolei przy mroźnym powietrzu istnieje niebezpieczeństwo, że szklana powierzchnia zostanie uszkodzona lub nawet pęknie. W deszczową aurę mycie okien również nie będzie dobrym pomysłem… Jaka jest więc najlepsza pogoda do mycia okien? Optymalne wydają się pochmurne, ale suche dni o umiarkowanej temperaturze – najlepiej na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza.

Pielęgnacja okien nie tylko od święta

Choć o porządkach i myciu okien najczęściej myślimy właśnie na wiosnę, tak nie warto robić tego tylko raz w roku! Przeciwnie, to właśnie regularna pielęgnacja i kontrola stanu okien pozwoli na ich dłuższą żywotność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okien w mieście. To właśnie okna w dużych miastach szybciej się brudzą, bo łatwiej osiada na nich proch, kurz i inne zanieczyszczenia miejskie. Warto więc myć i pielęgnować okna kilka razy w roku – nie tylko zaś od święta!

Wyświetleń: 423

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.