Jakie rodzaje listew warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu?


 

Jakie rodzaje listew warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu?Podczas budowy domu występuje konieczność zakupu różnego rodzaju listew o odmiennym przeznaczeniu. Niektóre z nich będą dekoracyjne, inne typowo praktyczne, a jeszcze inne będą mogły wpłynąć na przyspieszenie budowy.

 

Profile elewacyjne – prosty sposób na upiększenie domu


Nowoczesne budownictwo to połączenie minimalizmu z gustownym, przemyślanym zdobieniem. Najtrudniej jest to osiągnąć nie we wnętrzach, ale na zewnątrz domu. Na szczęście są pewne elementy, które to ułatwiają, jak np. dekoracyjne profile elewacyjne.

Głównym celem listew elewacyjnych jest dodanie nieruchomości odpowiedniego charakteru. Odpowiednio dobrana do projektu listwa jest w stanie całkowicie odmienić wygląd domu, podnosząc jego wartość estetyczną i sprawiając, że zaczyna prezentować się jeszcze bardziej luksusowo i nowocześnie. W tym wszystkim bardzo ważne jest przemyślane dopasowanie profilu listwy do projektu, dlatego większość właścicieli mieszkań oddaje to zadanie w ręce projektantów.

 

Listwy elewacyjne, które warto uwzględnić w projekcie własnego domu


Listwy elewacyjne o przeznaczeniu typowo ozdobnym, które pełnią rolę pewnego rodzaju opasek do drzwi lub okien to oczywiście podstawa. Klienci najczęściej wybierają modele o ciekawym, widocznym frezie, czyli zdobione. Wciąż równie popularne są modele proste, jednak patrząc na ogólne trendy w budownictwie, można przyjąć, że już za kilka lat najmodniejsze będą te o wyrafinowanej formie.

 

Listwy chroniące przed uszkodzeniem elewacji przez wodę i deszcz


Listwy dekoracyjne to nie wszystko. Równie istotne są kapinosy (tzw. okapniki). Kapinosy to tzw. listwy okapnikowe, które są najczęściej wykonane z PCV. Ich główną rolą jest odprowadzenie wody, która spływa po elewacji. Dzięki temu przez wiele lat będzie mogła być utrzymana w idealnym stanie. Listwy okapnikowe mają również znaczenie estetyczne. Upiększają dolną krawędź elewacji, a jeśli są dobrze dopasowane do innych elementów, to również pozwalają stworzyć spójny wygląd całej nieruchomości.

Obszary, na których zamontowanie listew okapnikowych jest najważniejsze

Istotą okapników jest również bardzo łatwy montaż oraz szeroki wybór różnych modeli. Najczęściej instaluje się je pod tarasem, balkonem, gzymsem czy nad oknem. Montuje się je na specjalnym kleju, co ułatwia i przyspiesza pracę.

 

Profile budowlane – inny rodzaj listew, o którym warto pamiętać

 

Profile elewacyjne to także profile budowlane, które są wykonane z tworzyw sztucznych i stosowane w systemach ociepleń, zabudowie gipsowo-kartonowej, mokrym tynku czy gresie. Firmy specjalizujące się w ich produkcji skupiają się również na wprowadzaniu do swojej oferty nowych rozwiązań, które bardzo chętnie są wykorzystywane przez projektantów i firmy budowlane. Doskonałym przykładem takiego innowacyjnego produktu jest listwa do boniowania PCV zamknięta z elementem traconym. Pozwala wyeliminować straty tynku i kleju podczas montażu oraz znacznie przyspieszyć prace tynkarskie, co istotnie wpływa na termin oddania budynku do użytku. To kolejny rodzaj listew budowlanych, który warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu domu.

Dla większości konsumentów listwy to produkty używane do wykończenia podłogi, których głównym celem jest ukrycie nieestetycznych dylatacji i gustowne oddzielenie paneli lub parkietu od ściany. Jednak jak widać z powyższego artykułu, na rynku dostępne są również listwy o zupełnie innym przeznaczeniu, np. stricte budowlanym. To pokazuje nam z jak wielu rozwiązań możemy korzystać, o których nawet nie wiemy, zanim nie zainteresujemy się detalami związanymi z budową naszego wymarzonego domu.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 244

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.