Kable i przewody – czy wiesz o nich wszystko?


Kable i przewody to niezbędne elementy w każdym budynku, które pozwalają na korzystanie z wielu instalacji. Czym jest kabel? Do czego posłużą nam nowoczesne przewody? Jakie pełnią funkcje w danym miejscu?

Czym są kable i przewody?

pixabay.com

W tym wypadku niezbędne są elementy prowadzenia kabli, które ułatwiają wiele zadań. Okazuje się, że obie nazwy - kable i przewody, są zamiennie stosowanie. Ich znaczenie jest zbliżone, jednak określenia te nie oznaczają tego samego. Najprościej rzecz ujmując, kabel to szczególny rodzaj przewodu, który ma szerokie zastosowanie. Cechuje się konkretnymi parametrami, wzmocnioną izolacją i odpowiednią konstrukcją. Przewód natomiast może, ale nie musi posiadać izolacji. Specjaliści doskonale wiedzą o tym, że każdy kabel jest przewodem, jednak nie każdy przewód jest kablem.

Kabel elektryczny jest pewnego rodzaju przewodem, jaki otoczony jest wspólną powłoką. Ma on za zadanie ochraniać dane miejsce przed dostaniem się szkodliwych substancji, jakie oddziałują na izolację. Zabezpiecza też przez uszkodzeniami mechanicznymi i porażeniem prądem elektrycznym.

Do czego służą przewody i kable?

Kable i przewody służą do tego samego celu. Mają za zadanie wyznaczać drogę dla płynącego prądu elektrycznego. Różnica między tymi produktami wynika z ich budowy i z odmiennego miejsca zastosowania. Konstrukcja żyły kabla bazuje na trwałości i szczelności, dzięki czemu można go wykorzystać w warunkach zewnętrznych (w ziemi, w powietrzu i w wodzie). Przewody elektryczne natomiast są stosowane wewnątrz pomieszczeń. Jeżeli rozbudowujemy lub unowocześniamy domową instalację elektryczną, wtedy mamy do czynienia z przewodami.

Unowocześnienie odznacza się usunięciem tych przewodów, jakie są wysłużone, a materiałem używanym do sporządzenia żył było aluminium. Przewody są zatem wymieniane na miedziane, a aluminium jest wykorzystywane cały czas jako materiał do wykonania żył kabla energetycznego. Dobrym przewodnikiem prądu jest również miedź, która cechuje się giętkością i wytrzymałością. Na przestrzeni lat zauważalna jest zmiana danych materiałów do izolowania żył. Kiedyś była to guma, a aktualnie stosuje się polwinit.

Rozbudowanie elektrycznej instalacji jest wymagane wtedy, gdy w naszym otoczeniu przybywa coraz więcej sprzętów gospodarstwa domowego. Niektóre urządzenia pobierają sporo mocy, a użytkownicy nie chcą nadmiernie obciążać istniejące instalacji. Tworzone są więc nowe obwody. Taka sytuacja ma miejsce także wtedy, gdy zmieniamy system ogrzewania i zamierzamy zastosować elektryczny piec akumulacyjny.

 

Wyświetleń: 2161

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.