Klimatyzatory split - jak działają?


Klimatyzatory split to jedne z najpopularniejszych urządzeń stosowanych w domach, biurach, sklepach i wielu podobnych miejscach. Ich zadaniem jest chłodzenie lub ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Mimo iż wiele osób dobrze wie jakie to urządzenia, nie wie, jaki jest ich sposób działania. W dzisiejszym artykule opiszemy działanie tych popularnych urządzeń, jakimi są klimatyzatory typu split.

Z czego składa się klimatyzator typu split?

W skład klimatyzatora typu Split wchodzą dwie jednostki:

  1. parownik, czyli urządzenie wewnętrzne, które odpowiada za chłodzenie bądź ogrzewanie powietrza (znajdują się w nim elementy cicho pracujące);
  2. agregat, czyli urządzenie zewnętrzne, w skład którego wchodzi sprężarka, skraplacz, zawór czterodrogowy i zawór rozprężny (elementy głośne), jego zadaniem jest przygotowanie czynnika chłodzącego do odpowiedniego trybu pracy w urządzeniu wewnętrznym.

Obydwie jednostki tworzą układ zamknięty (wypełniony czynnikiem chłodzącym) poprzez szczelne ich połączenie rurami chłodniczymi.

Na czym polega działanie klimatyzatorów split?

klimatyzatorach Split do jednostki wewnętrznej przedostaje się rozprężony czynnik chłodniczy występujący w stanie ciekłym. Pod wpływem ciepła pobieranego z otoczenia przechodzi w stan gazowy, przez co ochładza powietrze wymiennika. Powietrze, które przepływa przez parownik, oddaje ciepło, a schłodzone powietrze może być nawiewane do pomieszczeń przez klimatyzator.

Rozprężony czynnik chłodniczy w postaci gazowej dostarczany jest przez sprężarkę do zewnątrz, a tam gromadzi się energia pod postacią skroplonego gazu, który w momencie przechodzenia przez wymiennik znajdujący się w jednostce zewnętrznej jest chłodzony przez wentylator (w celu niedopuszczenia do przegrzania) i oddaje ciepło do otoczenia. Zmienia się w stan ciekły i przechodzi przez zawór rozprężny, który kontroluje proces odparowywania. Trafiają z powrotem do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje całkowite odparowanie. Podczas tego procesu energia pobierana jest z otoczenia, co powoduje chłodzenie powietrza przepływającego przez wymiennik. Warto wiedzieć, że obecność zaworu czterogłowego, pozwala na odwrócenie procesów przenoszenia ciepła, dzięki temu możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń.

Popularność klimatyzatorów split

Ze względu na dobre działanie klimatyzatorów są one jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do chłodzenia pomieszczeń. Ich popularność związana jest również z funkcją pozwalającą na odwrócenie procesów, czyli ogrzania pomieszczeń. Wśród najczęściej montowanych klimatyzatorów split wyróżnia się ścienne, jednak istnieją także modele sufitowe, przypodłogowe i kanałowe. To jedne z najwydajniejszych sposobów zapewnienia optymalnej temperatury przez cały rok. Warto wiedzieć, że klimatyzatory typu split zapewniają nie tylko chłodzenie czy ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach, ale również są zdolne do osuszania i wentylacji oraz filtracji powietrza. Dzięki temu określane są jako urządzenia wielozadaniowe.

 

Wyświetleń: 2000

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.