Konserwacja i naprawa dachu z papy - co warto wiedzieć?


Papa niejedno ma imię. Dawniej, był to najbardziej popularny środek pokrywania dachu i zabezpieczenia go przed przeciekaniem oraz przepuszczaniem wilgoci. Obecnie, papa również bywa stosowana, ale jest zupełnie inny rodzaj pokrycia dachowego, znacznie bardziej wytrzymały i bazujący na innej technologii. Starodawna papa wymaga regularnych prac konserwacyjnych, renowacyjnych i naprawczych dachu. Generalny remont dachu to koszt, jednak jego zaniechanie może doprowadzić do znacznie wyższych opłat.

Pierwsza renowacja dachu krytego papą powinna być wykonana w odstępie 2-3 lata od jej ułożenia, kolejne w odstępach pięcioletnich. Nowoczesne pokrycia, mimo nierzadko nawet trzydziestoletniej gwarancji, również mogą wymagać prac naprawczych. Jak przebiega konserwacja i naprawa dachu z papy? Sprawdzamy!

 

Konserwacja dachu z papy "na gorąco"

 

Najlepsze efekty konserwacji pokryć dachowych dają płynne wyroby bitumiczne, które cechuje niezwykle duża plastyczność. Największą zaletą środków jest tworzenie ciągłych i jednolitych warstw ochronnych. Żeby móc je nałożyć na powierzchnię dachową, należy użyć lepików, które wykonane są z asfaltu.

 

Mogą one mieć różnorodny charakter. Występują zarówno pod postacią wzmocnioną z różnymi wypełniaczami oraz bez nich. Prace polegające na nałożeniu masy bitumicznej na pokrycie z papy, wykonuje się metodą określaną jako "na gorąco". Nanosi się je bowiem w temperaturze 180-200 C. Proces ten wymaga dysponowania specjalnym sprzętem i pewnymi umiejętnościami.

 

Konserwacja dachu z papy na "zimno"

 

O wiele łatwiejsze w nałożeniu są preparaty i środki, które nie wymagają rozgrzewania. Zwykło się o nich mówić, że są nanoszone metodą "na zimno".

 

Mogą one mieć charakter rozpuszczalnikowy lub bezrozpuszczalnikowy. Wśród tych pierwszych, konserwacja dachu z papy przebiega przy użyciu lepików oraz roztworów mas asfaltowych wzbogaconych o syntetyczny kauczuk i rozpuszczalniki organiczne.

 

Dostępne na rynku preparaty - skuteczne środki to:

  • Alubit
  • Bitizol
  • Abizol
  • Askowil
  • Cyklolep
  • Dacholeum
  • Dachbit

 

Należy uważać przy ich układaniu ze względu na bardzo wysoki stopień łatwopalności. Z kolei wszystkie preparaty bezrozpuszczalnikowe posiadają w składzie wodę, co wyklucza możliwość ich nakładania przy panowaniu ujemnych temperatur na zewnątrz. Za to ich nakładanie jest zdecydowanie najłatwiejsze.

 

Wśród preparatów nie posiadających rozpuszczalników należy wymienić trzy grupy.

 

To emulsje, których skład wyróżnia dwie niemieszające się ciecze, preparaty dyspresyjne będące masami asfaltowymi (np. Dysperbit, Dysperbit-Color) oraz preparaty asfaltowo-gumowe (Bitgum, Gambit). Konserwacja z udziałem środków dyspresyjnych zawsze wymaga dodatkowego zastosowania posypki mineralnej, chyba, że są wzbogacone o pigment.

 

Tak właśnie przebiega naprawa dachu z papy na zimno. Znasz już także podstawowe środki do jego konserwacji i naprawy.

Czynniki szkodliwe dla papowych pokryć dachowych

 

Największym zagrożeniem dla papowych pokryć dachowych jest stałe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak: wiatry, mrozy, nadmierne nasłonecznienie i oczywiście deszcze.

 

Papy nowej generacji wykazują wieloletnią wytrzymałość. Warto jednak co jakiś sprawdzić ich stan i dokonać ewentualnych napraw, remontów - nawet w przypadku niewielkich śladach zużycia.

 

Znacznie przedłuży to ich żywotność. Nawet starodawne papy mogą być wytrzymałe i przez wiele lat zapewniać wysoką jakość izolacji. Najczęstszymi przyczynami poważnych uszkodzeń pokryć jest zaniedbanie procesu konserwacji. Jeżeli będzie on wykonywany regularnie (co 5 lat), papa będzie wykazywała idealne parametry ochronne.

 

Artykuł opracował Systemy Dachowe
https://www.systemydachowe.com
ul. Łąkowa 33
05-092 Łomianki
tel. 575 066 090
mail.: kontakt@systemydachowe.com

Jakie papy mona kupić przez serwis budowlane.eu? Papy podkładowe takie jak  Lemar Lembit samoprzylepny S20 grubości 2mm, Lemar Lembit membrana XS, która jest papą podkładową do mocowania mechanicznego o grybości 2mm, Aspot P-PYE200 S40 SBS która jest papą podkładową termozgrzewalną modyfikowaną SBS o grubości 4mm oraz papę termozgrzewalną oksydowaną podkładową P-V70 S30 przeznaczoną do pokryć wielowarstwowych.

 

 

Wyświetleń: 2325

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.