Konstrukcja oraz bezpieczny montaż dachu jednospadowego


Choć dach jednospadowy nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce, to jest to rozwiązanie z pewnością warte uwagi. Konstrukcja ta stanowi bowiem doskonałą alternatywę dla dachów dwuspadowych oraz czterospadowych, w związku z czym jest idealnym wyborem dla osób, które szukają prostego rodzaju dachu w niedrogiej cenie. Z naszego artykułu dowiesz się jak powinna wyglądać konstrukcja oraz bezpieczny montaż dachu jednospadowego, aby móc cieszyć jego nowoczesnością, bezpieczeństwem oraz estetyką przez długie lata. Zapraszamy do lektury.


Konstrukcja dachu jednospadowego

Dach jednospadowy jest też często nazywany jednopołaciowym lub pulpitowym - wynika to z jego specjalnej konstrukcji. Jak sama nazwa wskazuje, dach ten posiada tylko jeden płat. Powierzchnia ta ma zazwyczaj mniejsze pochylenie w porównaniu z dachem dwuspadowym lub czterospadowym. Wydaje się więc, że skonstruowanie tego rodzaju dachu jest wyjątkowo proste. Należy jednak pamiętać, że gdy chcemy aby przestrzeń pod nim była użytkowa potrzeba zaprojektować konstrukcję w specjalnej formie i o wiele większych rozmiarach.

 

Odporność na obciążenia

 

Warto wiedzieć, że siły oddziałujące na konstrukcje dachu jednospadowego różnią się od tych występujących przy pokryciu dwuspadowym. Ze względu na mniejsze pochylenie, dach jednospadowy jest o wiele bardziej narażony na obciążenia spowodowane np. dużą ilością śniegu - dlatego właśnie przy projektowaniu należy uwzględnić wszystkie czynniki zewnętrze. W przypadku gdy nachylenie wynosi 45 stopni działają na niego zazwyczaj tylko siły parcia związane z działalnością wiatru, natomiast przy wariancie dwuspadowym tylko siły ssące. Dach pulpitowy o nachyleniu 15 stopni jest narażony najbardziej na obciążenia przy okapie czyli dolnej części konstrukcji, dlatego właśnie należy ją jak najlepiej zabezpieczyć przed szkodliwą siłą poprzez odpowiednie mocowanie.

 

Montaż dachu jednospadowego

 

Odpowiedni montaż konstrukcji dachowej stanowi podstawę jeśli chcemy się dobrze zabezpieczyć przed niszczącymi siłami natury. Tutaj niezbędny jest odpowiedni sprzęt budowlany z doświadczoną ekipą specjalistów. Jest to wyjątkowa ważna kwestia, gdyż nieodpowiednio zainstalowany dach jednospadowy może stwarzać ogromne zagrożenie.

 

Podsumowując, dach jednospadowy z pewnością stanie się popularnym rozwiązaniem architektonicznym w naszym kraju. Jeśli więc zastanawiasz się czy warto zainwestować w konstrukcję tego rodzaju weź pod uwagę jej estetyczny wygląd i stosunkowo prosty montaż, a być może dojdziesz do wniosku, że jest to idealnie rozwiązanie dla Twojego domu.

 

Artykuł stworzony pod przewodnictwem firmy dzwigmasko.pl

Wyświetleń: 763

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.