Kotły na biomasę


W ogrzewaniu budynków mieszkalnych czy użytkowych istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego rodzaju kotła grzewczego, a co za tym idzie – stosowanego w nim paliwa. Jednym z najmniej szkodliwych dla środowiska paliw jest biomasa, która jest najstarszym i najłatwiejszym do pozyskania odnawialnym źródłem energii.

 

Kotły na biomasę – rodzaje

Kotły na pellet w procesie spalania wykorzystują różnego rodzaju odpady drzewne, które po odpowiedniej przeróbce przyjmują formę granulatu o różnej wielkości oraz kaloryczności. Wykorzystuje się głównie trociny, wióry, pył drzewny oraz różnego rodzaju rośliny energetyczne. Kotły na pellet zalicza się do jednych z najbardziej zautomatyzowanych kotłów, które wytwarzają znikomą ilość dwutlenku węgla oraz popiołu stanowiącego produkty uboczne procesu spalania. Udogodnieniem w tego typu kotłach jest możliwość zastosowania specjalnych automatycznych podajników na paliwo, dzięki czemu ogranicza się konieczność uzupełniania pelletu. Kotły pelletowe doskonale nadają się do ogrzewania budynków jednorodzinnych, a także hal i magazynów.

Kotły na zrębki wykorzystują w procesie spalania rozdrobnione elementy drzewne z korą i bez niej. Produktem spalania jest bezpieczny dla środowiska popiół, a emisja szkodliwych substancji jest znikoma. Kotły tego typu umożliwiają zamontowanie specjalnego podajnika, który automatyzuje i usprawnia korzystanie z urządzenia. Kocioł na zrębkę wykorzystywany jest z reguły w jednorodzinnych lub wielorodzinnych gospodarstwach domowych.

Kotły na słomę wykorzystują jako paliwo słomę w postaci okrągłych balotów lub kostek. Sam produkt spalania jest w dużej mierze pozyskiwany z corocznych nadwyżek tego paliwa powstających podczas żniw, a jego kaloryczność jest uzależniona od stopnia wilgotności słomy. Ze względu na duże gabaryty bel przy wyborze kotłów na słomę konieczne jest zaplanowanie odpowiedniej powierzchni magazynowej na paliwo. Zaletą wykorzystania kotłów na słomę, oprócz niewielkiego wpływu na środowisko naturalne, jest pozyskanie z procesu spalania popiołu o dużej zawartości potasu, fosforu oraz wapnia, który doskonale nadaje się jako nawóz do użyźniania gleby. Kotły tego rodzaju stosuje się głównie do ogrzewania więcej niż jednego budynku w tym samym czasie, co stanowi praktyczne rozwiązanie w ogrzewaniu gospodarstw, jak również większych przedsiębiorstw, głównie rolniczych.

 

Wyświetleń: 2169

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.