Najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem ogrzania domu to palenie drewnem. Drewno, jako materiał opałowy, jest wykorzystywane od najdawniejszych czasów. Popularność zawdzięcza dzięki dostępności oraz odnawialności, zwłaszcza teraz, gdy coraz modniejsza jest ekologia . Wybierając drewno, jako produkt opałowy należy jednak przede wszystkim wybrać odpowiedni gatunek oraz odpowiednio go przygotować. Poniższy artykuł pokaże Państwu, w jaki sposób uzyskać najwyższą kaloryczność drewna, która zapewni w Waszych domach ciepło w okresie jesienno-zimowym.
Wskazówki dotyczące gatunków drzew.
Poszczególne gatunki drewna mają różną wartość opałową. Najlepszym drewnem opałowym jest drewno z drzew liściastych, ponieważ pali się równomiernie, zawiera mało żywicy i nie tworzy dużej ilości dymu. Nie poleca się natomiast drewna z drzew iglastych, ponieważ zawarta w nim duża ilość żywicy tworzy dym i sadzę osiadającą na przewodzie kominowym oraz na ściankach kotła. Także pod każdym względem nie zaleca się palenia drewna impregnowanego , które ma na swojej powierzchni składy związków chemicznych i szkodzi środowisku .
Tak więc notoryczne palenie drzewa iglastego nie jest prawidłowe, ale dobrze wysuszone i połupane drewno sosnowe doskonale sprawdzi się, jako podkład do rozpalania, dając szybsze rozprzestrzenianie się ognia niż pozostałe gatunki . Drzewa również przeznaczone na rozpałkę to daglezja, świerk, modrzew i jodła natomiast z liściastych to jedynie wysuszona topola biała i osika, która wydala mało ciepła natomiast, bardzo szybko się spala.
Jakie drewno wybrać?
Najlepszym opałem jest drewno liściaste (grab, buk, jesion, brzoza, dąb). Pali się ono spokojnie i równomiernie. Paleniu twardego drewna towarzyszy niewielki płomień, ale za to oddaje ono więcej ciepła. Spalając się wolniej wymaga rzadszego dokładania do paleniska. W czasie początkowego palenia można wybrać również drewno z wszelkiego rodzaju drzew owocowych, które pali się równomiernie i przy okazji wydaje przyjemny zapach, a to może być dodatkową atrakcją w salonowym kominku. W okresie letnim w długie, deszczowe i chłodne dni możemy dogrzać mieszkanie takimi gatunkami jak: topola, wierzba, kasztan czy lipa, które posiadają niską zawartość energetyczną i na dodatek są w korzystnej cenie.
Zasady prawidłowego spalania.
Drewno właściwie przygotowane do sezonu grzewczego powinno mieć do 20% wilgotności. Taką wilgotność można uzyskać po dwóch latach sezonowania najlepiej na wolnym powietrzu pod zadaszeniem. Powinno być ułożone na stosie w miejscu pozbawionym wilgoci i zapewniającym obieg powietrza. Należy także pamiętać, by nie leżało bezpośrednio na ziemi i nie chłonęło z niej wilgoci. Wilgotność jest bardzo ważnym parametrem drewna jako opału, gdyż od jej zawartości uzależnione jest zużycie drewna. Dużym marnotrawstwem jest stosowanie do ogrzewania mokrego drewna, gdyż wówczas dużą ilość energii zużywa się na odparowanie wady zawartej w drewnie i wyprowadzeniu jej w postaci pary wodnej przez komin.
P odsumowanie.
Drewno jest surowcem sprzyjającym w każdej branży: w budownictwie, w przemyśle stolarskim, a także papierniczym. Jako produkt uniwersalnym, możemy wykorzystać go w naszym codziennym życiu. Oczywiście, nie ważne jest to, w jakim piecu palimy, ponieważ stosowanie się do powyższych rad zapewni drogę do sukcesu, którym jest p rzede wszystkim opłacalność . Wykorzystując informacje zawarte w artykule, każdy może wyszukać dla siebie właściwe, spełniające wszystkie wymagania drewno opałowe. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o czasie i miejscu sezonowania, ponieważ jest to podstawa do dobrego wręcz przyjemnego palenia w naszym domowym ognisku.
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca produkty z drewna, w tym meble ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe
Zobacz również:
Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?
Rady dla budujących dom
Dom energooszczędny
Ile kosztuje budowa domu?
Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji
ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!
Wyświetleń: 2677