Marmur i jego imitacje na ścianach czy podłogach – jaki materiał wybrać?


Marmur i jego imitacje na ścianach czy podłogach – jaki materiał wybrać?Marmurowe posadzki i blaty odkrywamy już w rzymskich pałacach sprzed kilku tysięcy lat. Wiele z nich do dziś wygląda zjawiskowo. Tylko ta cena... Obecnie istnieją dużo tańsze zamienniki marmuru, takie jak PCV czy terakota. Wybór zależy od przeznaczenia.

 

Wadą marmuru naturalnego jest przede wszystkim jego cena. Poza tym aby zmienić nieco kształt takiej płyty, potrzeba specjalistycznych dłut i mozolnej pracy. Marmur sprawdza się więc najlepiej wtedy, gdy mamy pewność, jakiego wymiaru będziemy potrzebować.

 

Terakota czy marmur?

Po marmurze przyjemnie się chodzi, a do tego dobrze przewodzi on ciepło, więc jest świetny na podłogi, które mają być później ogrzewane. Uchodzi on za materiał luksusowy, więc do drogiego gabinetu SPA czy banku nic nie sprawdzi się lepiej, niż marmurowe kontuary.

Nie każdy jednak wie, że marmurowe blaty trzeba konserwować. Poza tym marmur stosunkowo łatwo się brudzi. To głównie dlatego na blaty wybiera się raczej inne tworzywa z motywem marmuru, które wystarczy przetrzeć po rozlaniu soku czy wina. Brat marmurowy można też zaimpregnować, choć traci wtedy swoją charakterystyczną fakturę.

Marmur i jego imitacje na ścianach czy podłogach – jaki materiał wybrać?

Marmur, terakota czy tworzywo? Co na blat?

Poza impregnowanym blatem marmurowym, popularna jest też terakota i gres, a także różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Należą do nich płyta PCV i płyta wiórowa pokryta laminatem. Marmur trzeba konserwować, a w razie uszkodzeń umiejętnie zeszlifować – w przypadku laminatu nie ma tego problemu.

Sztuczne tworzywa może nie przetrwają tysięcy lat, ale są praktyczne, lekkie i właściwie może je zamontować jedna osoba. Tak samo łatwo o ich demontaż w razie remontu, więc są świetne w domach wynajmowanych czy lokalach tymczasowych. Ich odpowiednikiem na ścianie będą plastikowe panele z tworzywa, a na podłodze – winyl imitujący marmur. Nowoczesne rodzaje wyglądają coraz naturalniej i pozwalają dopasować „marmur” kolorem do wnętrza.

Marmur i jego imitacje na ścianach czy podłogach – jaki materiał wybrać?

Na zewnątrz tylko terakota

Jednak takie tworzywa nie są odporne na mróz czy deszcz, więc zastosowanie ich na zewnątrz mija się z celem. W związku z tym na meblach ogrodowych czy schodach zobaczymy raczej płytki z terakoty i gresowe. Istnieje wiele wariantów terakoty z imitacją marmuru, takich jak ta terakota z Castoramy dostępna w kolorze m.in. białym, beżowym czy szarym. Warto sprawdzać przed zakupem, czy takie płytki na pewno są mrozoodporne. Jeśli nie, to sprawdzą się raczej do korytarzy wewnętrznych. Zaletą terakoty jest to, że nie nasiąka wodą, więc nadaje się też do łazienek.

Z kolei na ściany poza tworzywami PCV czy panelami można wykorzystać też farbę imitującą marmurowy wzór. Z daleka wygląda identycznie, choć w dotyku będzie nieco inna, niż marmurowa powierzchnia. To świetne rozwiązanie, jeśli pokój jest mały i liczy się każdy centymetr, bo warstwa farby zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, niż panele z podkładem i prawdziwe marmurowe płyty.

Osoby, którym zależy na marmurowym efekcie naturalnego kamienia w miejscach, gdzie tego tworzywa zwykle się nie stosuje, mogą też rozejrzeć się za innymi rodzajami kamienia. Granit, trawertyn czy konglomerat dają bardzo podobny efekt, ale każdy z nich ma nieco inne właściwości. Warto dopasować je do swoich potrzeb.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 4313

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.