Materiały termoizolacyjne do zadań specjalnych


Dokładne ocieplenie domu stanowi gwarancję nie tylko ciepła wewnątrz budynku, ale również zmniejszenia rachunków za prąd. Są jednak miejsca, które stanowią wyzwanie i niezwykle trudno je dokładnie ocieplić. Stąd materiały do zadań specjalnych, plastyczne, łatwe w obróbce. Należą do nich strzępki wełny, czy też granulat.


Materiał tego rodzaju stosuje się najczęściej do ocieplenia poddaszy domów jednorodzinnych, czy też stropów. Zdarza się również, że tworzywa te stosuje się do ocieplenia ścian trójwarstwowych, gdzie wypełnia się szczelinę z pustką powietrzną. Wykwalifikowana ekipa, która dysponuje specjalnym sprzętem wdmuchuje strzępki wełny, czy też granulat. Powstaje w ten sposób jednolita, dobrze wypełniona izolacja bezspoinowa. Plusem jest możliwość nadania dowolnej grubości ociepleniu.

 

Prace tego rodzaju przeprowadzane są najczęściej po zakończeniu stanu surowego zamkniętego. Metoda ta doceniana jest przez osoby, którym zależy na czasie, ponieważ szybkość wykonania ocieplenia jest nieporównywalnie większa, aniżeli w przypadku metody tradycyjnej. W ciągu jednego dnia pracy dwóch wykwalifikowanych pracowników może ocieplić 800 m² powierzchni.

 

Plusem jest również fakt, że materiału nie przetrzymuje się na budowie. W dniu, w którym planowane jest wykonanie ocieplenia, na budowie pojawia się sprzęt specjalistyczny i po zakończeniu prac, zabierany bez pozostawienia pozostałości, odpadków.

 

Granulat wełny mineralnej lub szklanej o gęstości 20 – 200 kg/m³ lub luźne włókna czyli strzępki o gęstości 100 kg/m³. strzępki uprzednio impregnowane są olejem, aby podczas układania nie unosił się pył, który jest wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia. Ocieplenie z wełny jest nie tylko niepalne, ale również nienasiąkliwe.


Strzępki wełny oraz granulat Materiały termoizolacyjne do zadań specjalnych

Pod względem izolacyjności zbliżony do granulatu wełnianego, ale jest od niego lżejszy i znacznie luźniej się układa. Drobniejszych kulek używa się do ocieplania ścian trójwarstwowych, a grubszych do ocieplania poddaszy, strychów, stropów. Rzadko obecnie stosowany. Popularniejsze rozwiązanie to perlit lub ekofiber.

 

Perlit

Pozyskiwany jest ze skał o pochodzeniu wulkanicznym. Tuż po wydobyciu perlit zostaje drobno zmielony, a następnie umieszczony w piecu na kilka minut w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza.

 

Jest to produkt całkowicie ekologiczny. Nie zawiera żadnych dodatków o podłożu chemicznym. Przy tym jest odporny na działanie wszelkich substancji chemicznych i dodatkowo jest niepalny. Nie poddaje się korozji biologicznej.

 

Stosowany jest do docieplenia dachów oraz stropodachów, czy ścian warstwowych. Jest także składnikiem tynków, zapraw ciepłochronnych, czy klejów budowlanych.

 

Ekofiber

Występuje w postaci luźnych włókien celulozowych, a pozyskiwany jest z makulatury. Już na etapie produkcji zabezpieczane są odpowiednim impregnatem, aby nie dochodziło do zawilgocenia. Włókna mogą być wdmuchiwane na sucho lub na mokro.

 

W przypadku metody na sucho włókna wdmuchuje się wprost na strop lub w przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Tą metodą można ocieplić poddasze, stropodach, ściany.

 

W metodzie na mokro włókna przed wdmuchiwaniem włókna zostają zwilżone czystą wodą lub wodą z dodatkiem kleju. Metodą tą można ocieplić dom w konstrukcji szkieletowej lub też ściany warstwowe.

 

Gęstość warstwy ociepleniowej zależna jest od stopnia napowietrzenia włókien oraz nasączenia wodą lub klejem.

 

Włókna celulozowe są trudno palne. W przypadku kontaktu z ogniem nie płoną, a jedynie się zwęglają. Jeśli zostaną użyte na poddaszu, nie będzie konieczności zastosowania folii paroizolacyjnej.

Wyświetleń: 8135

2 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (5 głosów oddanych)

  • BZMO - ogniotrwałe materiały omieluch@mam-sklad.pl 2019-03-24 13:33:05

    Jeśli chodzi o ceramiczne materiały ogniotrwałe to koordynowałem projekt firmy http://bzmo.com.pl która dostarcza takie surowce na przykład do przedsiębiorstw energetycznych i elektrociepłowniczych w celu adekwatnej izolacji. Bardzo ciekawe zagadnienie.

     

     

  • szczelinex ankietero@mam-sklad.pl 2018-06-14 11:19:27

    Uszczelki i materiały termoizolacyjne sprowadzam z firmy  www.szczelinex.pl gdzie profesjonalnie zajmują się tego typu rozwiązaniami i doradzili nam w temacie. 

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.