Najwyższe kominy na Śląsku


Choć wśród najwyższych budowli na świecie królują ekskluzywne wieżowce, to wcale nie gorzej pod względem wysokości wypadają na ich tle kominy przemysłowe. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w samej Polsce najwyższy komin przemysłowy przewyższa najwyższą budowlę niemal o 100 metrów! Poniżej przedstawiamy więc najwyższe kominy przemysłowe w Polsce, skupiając się szczegółowo na tej części kraju, w której rekordowych wysokości jest najwięcej, czyli województwie śląskim – oto najwyższe kominy na Śląsku.


Komin elektrowni w Jaworznie, czyli najwyższy komin w Polsce

Niezmiennie od wielu lat zwycięzcą rankingu najwyższych kominów przemysłowych w Polsce jest komin elektrowni w Jaworznie, który liczy sobie aż 306 metrów! Wybudowany w 1977 roku i budzący zainteresowanie odwiedzających okolice gości aż po dziś dzień. Sama elektrownia pod względem swoich rozmiarów także robi wrażenie, plasując się na jednym z pierwszych miejsc na liście największych elektrowni w kraju. W 2019 roku zakończona zostanie budowa nowego elementu elektrowni – bloku energetycznego 910 MW.


Kominy przemysłowe w Polsce

Na liście najwyższych kominów przemysłowych w Polsce po kominie elektrowni w Jaworznie znajduje się komin elektrociepłowni Kawęczyn, którego wysokość to zaledwie 6 metrów mniej, bo łącznie 300 metrów. Tyle samo mają chłodnie kominowe w Bełchatowie.

Oba bełchatowskie kominy mają tę samą wysokość. Starszy wybudowany został w 1979 roku, a kolejny trzy lata później, w 1982. Warto wiedzieć, że elektrownia w Bełchatowie jest największą tego typu na świecie. Uznana została za jedyną taką elektrownię węglową wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego.


Najwyższe kominy na Śląsku

Komin elektrowni EDF w Rybniku to drugi pod względem wysokości komin na Śląsku, jak i całej Polsce. Podobnie do tych w Bełchatowie i Warszawie ma on równe 300 metrów. Wybudowany został jeszcze przed kominem elektrowni w Jaworznie – w 1974 roku. Drugi komin, który znajduje się w Rybniku, ma 260 metrów. Oba kominy powstawały w tym samym czasie.

Kolejny na liście jest komin w Hucie „Katowice” w Dąbrowie Górniczej o wysokości 250 metrów oraz liczący sobie również 250 metrów, a wybudowany w 1985 roku, komin elektrociepłowni „Zabrze”.

Nie da zaprzeczyć się temu, że kominy na Śląsku robią wrażenie. Są one wyższe nawet od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a ich widok uważany jest niemal za wizytówkę tego rejonu Polski. Na przykładzie elektrowni w Jaworznie stwierdzić też można, że wiele miejsc stale się rozwija, co nie wyklucza tego, że być może powstaną jeszcze kiedyś w Polsce wyższe chłodnie wentylatorowe.

Ceramiczne kominy systemowe Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Świecie, Włocławek - wysoka jakość, atrakcyjne ceny!

 

Wyświetleń: 1706

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (2 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.