Naprawa i konserwacja sprężarek tłokowych - jak uniknąć awarii


Kompresory to główne elementy każdego układu sprężonego powietrza. Prawidłowa praca takich komponentów sprawia, że ciągłość działania systemu sprężonego powietrza jest niczym niezakłócona. Nawet najmniejsza awaria może bowiem sprawić, że układ sprężonego powietrza przestanie działać. Jak sprawić, by kompresory służyły niezawodnie przez naprawdę długi czas? Konieczne będzie systematyczne przeglądanie kompresorów tłokowych.


Usługa serwisowania kompresorów tłokowych


Serwis sprężarek śrubowych oraz kompresorów tłokowych to najlepszy sposób na uniknięcie problemów z urządzeniem. Cykliczne wykonywanie takich czynności sprawi, że łatwo będzie wyeliminować nawet drobne nieprawidłowości w pracy sprężarek i wyeliminować je na tyle szybko, by problem się nie rozrósł.

Na czym polega serwis kompresorów?


Serwisanci przeprowadzają między innymi monitoring parametrów odpowiedzialnych za poprawne działanie maszyny. Na podstawie takich badań są w stanie ustalić, czy któryś z elementów uległ awarii bądź przewidzieć, że takowa może pojawić się w przyszłości.

Serwis kompresorów to także wszelkie czynności, jakie związane są z czyszczeniem urządzenia. Profesjonalny serwis sprężarek obejmuje również wymianę elementów oraz płynów eksploatacyjnych. Niezbędna może być także wymiana filtrów oraz oleju. Działania takie sprawiają, że bezawaryjny okres pracy może być znacznie dłuższy! Specjalistyczny serwis to także gwarancja pełnej funkcjonalności pomiędzy kolejnymi czynnościami tego typu. Serwis jest także doskonałym momentem na wymianę części, które nie działają tak wydajnie jak powinny.


Dlaczego warto przeprowadzać systematyczne przeglądy techniczne kompresorów?


Prawidłowe funkcjonowanie sprężarek zależne jest przede wszystkim od stanu kompresorów. Wykonywanie cyklicznych serwisów sprzętu sprawia, że dana firma może zaoszczędzić pieniądze, które wydałaby na zakup nowego urządzenia. Usługa serwisowa jest co prawda płatna, ale ostateczny bilans i tak jest z korzyścią dla właściciela systemu sprężonego powietrza.

Korzyści wynikające z przeprowadzania przeglądów technicznych


Remonty sprężarek śrubowych oraz kompresorów mogą być naprawdę czasochłonne. Przerwa w dostępie do sprężonego powietrza może być równoznaczne z zahamowaniem pracy całego przedsiębiorstwa. Unieruchomienie sprężarek jest często powiązane z odcięciem linii produkcyjnej, co z kolei jednoznaczne jest ze stratami danego przedsiębiorstwa. Serwisanci pomogą w utrzymywaniu maszyn w dobrym stanie technicznym, dzięki czemu poszczególne urządzenia będą wydajne i bezawaryjne. Unikamy w ten sposób przestojów oraz kosztów, do których mogłyby one doprowadzić.

Utrzymanie kompresorów w dobrym stanie pozwala również na całkowite wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Sprawne działanie zasilanych urządzeń możliwe jest dzięki dostarczaniu medium roboczego o wymaganych parametrach. Awaria systemu powietrza sprężonego powietrza w wielu przypadkach związana jest nie tylko z unieruchomieniem systemu, ale również sporymi wydatkami na naprawę urządzeń.


Konsekwencje braku serwisowania kompresorów


Naprawa kompresorów może pociągać za sobą spore wydatki. Unieruchomienie zakładu produkcyjnego oraz zatrudnienie osób do przywrócenia kompresorów do stanu użytkowania nie będzie tanie. Znacznie mniejszym wydatkiem jest zatrudnienie specjalistów od serwisu, którzy będą wykonywać cykliczne przeglądy. Koszty naprawy, a w niektórych przypadkach nawet wymiany całego kompresora znacznie przewyższają cenę, jaką właściciel przedsiębiorstwa będzie musiał uiścić za serwisy techniczne sprzętu.


Jak często wykonywać przeglądy techniczne kompresorów?


Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak często należy robić przegląd kompresorów, by działanie takie miało jakikolwiek sens. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie konserwacji kompresorów zgodnie z zaleceniami producentów. Dzięki temu właściciel kompresorów nie utraci świadczeń gwarancyjnych.

Konserwacja zapobiegawcza zabezpiecza również przed nagłymi awariami, które mogą w sposób znaczący unieruchomić działanie całego przedsiębiorstwa. Zredukowanie ryzyka zatrzymania procesów produkcyjnych jest bardzo istotne.


Serwisowanie kompresorów – podsumowanie


Wiemy już, jak ogromne znacznie ma cykliczne serwisowanie kompresorów. Brak takiego działania to wyłącznie koszty, które mogą rosnąć wraz z upływem czasu. Jeśli chcemy uniknąć tego typu wydatków, to wdrożenie działań serwisowych będzie koniecznością.

Cykliczne serwisowanie to nie tylko sposób na oszczędzanie. Przegląd sprężarek ma wpływ również na codzienną pracę tego typu urządzeń. Profesjonalny serwis przeprowadzany przez specjalistów pozwoli na szybkie wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości i zareagowanie w odpowiedni sposób. Serwisowany kompresor zapewni danemu przedsiębiorstwu lepszą wydajność oraz znacznie mniejszą konsumpcję energii.

 

Sprężarki tłokowe dostępne na stronie pneumatik.pl.

Wyświetleń: 852

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.